Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zdołować

zdołować

strzelić poniżej celu.

Zdołowanie to jeden z najbardziej podstawowych błędów popełnianych przez myśliwych. Oznacza ono strzelenie poniżej celu, co może mieć poważne konsekwencje dla zwierzyny. Zazwyczaj wynika to z niedostatecznego przygotowania myśliwego do polowania lub niedostatecznego wyszkolenia w zakresie strzelania. Zdarza się również, że myśliwi popełniają ten błąd, gdy są zbyt podekscytowani i nie potrafią skupić się na celu.

Konsekwencje zdołowania są bardzo poważne. Zwierzyna może ucierpieć, a jeśli nie jest natychmiast uśmiercona, może umrzeć po kilku dniach lub tygodniach cierpienia. Ponadto, jeśli myśliwy strzela poniżej celu, może to spowodować uszkodzenie innych zwierząt lub obiektów w okolicy. W najgorszych przypadkach może to doprowadzić do śmierci ludzi lub uszkodzenia ich mienia.

Aby uniknąć tego rodzaju błędów, myśliwi powinni być dobrze przygotowani do polowania i regularnie ćwiczyć strzelanie. Powinni również skupić się na celu i upewnić się, że są w stanie go trafić. Jeśli myśliwy ma wątpliwości co do swoich umiejętności strzeleckich, powinien poprosić o pomoc doświadczonego kolegę myśliwego lub instruktora strzelectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zdołować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.