Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zdołować

zdołować

strzelić poniżej celu.

Zdołowanie to błąd popełniany podczas polowania łowieckiego, polegający na trafieniu zwierzęcia lub celu poniżej zamierzonego miejsca. Jest to jedno z najbardziej podstawowych zabiegów strzeleckich, które należy wyeliminować z praktyk myśliwskich ze względu na poważne konsekwencje dla zwierzyny oraz innych obiektów lub osób w okolicy. Zdołowanie wynika często z braku odpowiedniego przygotowania i wyszkolenia strzeleckiego myśliwego, a także emocji związanych z polowaniem, które mogą zakłócić jego koncentrację.

Konsekwencje zdołowania są istotne zarówno dla zdrowia zwierzęcia, jak i dla otoczenia. Trafienie poniżej celu może spowodować cierpienie i śmierć zwierzyny po kilku dniach lub tygodniach, a także uszkodzenie innych obiektów lub istot żywych w okolicy, a nawet stanowić zagrożenie dla ludzi i ich mienia. Dlatego też istotne jest, aby myśliwi regularnie ćwiczyli techniki strzeleckie oraz kontrolowali swoje emocje podczas polowań, a w razie wątpliwości co do swoich umiejętności skorzystali z pomocy doświadczonego kolegi lub instruktora strzelectwa. Unikanie zdołowania to nie tylko kwestia etyki łowieckiej, lecz także bezpieczeństwa zarówno dla zwierząt, jak i innych uczestników polowań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zdołować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zajęczyca

samica ząjąca.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zajady

inaczej kęsy.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.