Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zdołować

zdołować

strzelić poniżej celu.

Zdołowanie to błąd popełniany podczas polowania łowieckiego, polegający na trafieniu zwierzęcia lub celu poniżej zamierzonego miejsca. Jest to jedno z najbardziej podstawowych zabiegów strzeleckich, które należy wyeliminować z praktyk myśliwskich ze względu na poważne konsekwencje dla zwierzyny oraz innych obiektów lub osób w okolicy. Zdołowanie wynika często z braku odpowiedniego przygotowania i wyszkolenia strzeleckiego myśliwego, a także emocji związanych z polowaniem, które mogą zakłócić jego koncentrację.

Konsekwencje zdołowania są istotne zarówno dla zdrowia zwierzęcia, jak i dla otoczenia. Trafienie poniżej celu może spowodować cierpienie i śmierć zwierzyny po kilku dniach lub tygodniach, a także uszkodzenie innych obiektów lub istot żywych w okolicy, a nawet stanowić zagrożenie dla ludzi i ich mienia. Dlatego też istotne jest, aby myśliwi regularnie ćwiczyli techniki strzeleckie oraz kontrolowali swoje emocje podczas polowań, a w razie wątpliwości co do swoich umiejętności skorzystali z pomocy doświadczonego kolegi lub instruktora strzelectwa. Unikanie zdołowania to nie tylko kwestia etyki łowieckiej, lecz także bezpieczeństwa zarówno dla zwierząt, jak i innych uczestników polowań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zdołować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zgrzebła

inaczej cieki.

zwierzyna czarna

dziki.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)