Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zamek

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

Zamek jest jednym z najważniejszych elementów broni myśliwskiej. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie załadowania, rozładowania, odpalenia i wyciągnięcia łuski. Zamek składa się z kilku części, w tym mechanizmu spustowego, mechanizmu zamka, mechanizmu przeładowania i mechanizmu wyciągania łuski.

Mechanizm spustowy jest odpowiedzialny za uruchomienie procesu strzelania. Po naciśnięciu spustu, mechanizm spustowy aktywuje mechanizm zamka, który otwiera komorę naboju i umożliwia wsunięcie naboju do lufy. Następnie mechanizm zamka blokuje komorę naboju i umożliwia odpalenie naboju. Po odpaleniu naboju, mechanizm przeładowania automatycznie wysunie łuskę i wsunie nowy nabój do lufy.

Mechanizm wyciągania łuski jest odpowiedzialny za usunięcie łuski po strzale. Mechanizm ten może być ręczny lub automatyczny. W przypadku ręcznego mechanizmu wyciągania łuski, strzelec musi samodzielnie wyciągnąć łuskę po strzale. Natomiast automatyczny mechanizm wyciągania łuski automatycznie usunie łuskę po strzale.

Zamek jest ważnym elementem broni myśliwskiej i ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa strzelca i innych osób w pobliżu. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że zamek jest dobrze utrzymany i działa prawidłowo przed każdym strzałem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zamek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

żubrzyca

samica żubra.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.