Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zamek

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

Zamek – mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski. Jest to jeden z kluczowych elementów broni myśliwskiej, składający się z mechanizmu spustowego, mechanizmu zamka, mechanizmu przeładowania oraz mechanizmu wyciągania łuski. Głównym zadaniem zamka jest umożliwienie strzału poprzez uruchomienie procesu ładowania naboju do komory lufy oraz jego odpalenie. Po wystrzale, zamek automatycznie przeprowadza procedurę przeładowania i usuwa używany łuskę. Istnieje możliwość manualnego lub automatycznego wyciągania łusek - ta funkcja zapewnia optymalne warunki dla kolejnego strzału. Dlatego ważne jest aby zamek był prawidłowo utrzymany i działał bez zarzutu przed każdym użyciem broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zamek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zwierzyna czarna

dziki.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)