Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zamek

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

Zamek – mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski. Jest to jeden z kluczowych elementów broni myśliwskiej, składający się z mechanizmu spustowego, mechanizmu zamka, mechanizmu przeładowania oraz mechanizmu wyciągania łuski. Głównym zadaniem zamka jest umożliwienie strzału poprzez uruchomienie procesu ładowania naboju do komory lufy oraz jego odpalenie. Po wystrzale, zamek automatycznie przeprowadza procedurę przeładowania i usuwa używany łuskę. Istnieje możliwość manualnego lub automatycznego wyciągania łusek - ta funkcja zapewnia optymalne warunki dla kolejnego strzału. Dlatego ważne jest aby zamek był prawidłowo utrzymany i działał bez zarzutu przed każdym użyciem broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zamek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)