Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasięg

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś gatunku zwierzyny.

Zasięg w łowiectwie to pojęcie odnoszące się do granicy skutecznego strzału, określającej odległość, z jakiej można skutecznie oddać strzał. Dla broni zasilanej śrutem zasięg wynosi 40 metrów, dla broni wystrzeliwującej kulę z lufy gładkiej 60 metrów, a z lufy gwintowanej 200 metrów. Zasięg jest kluczowym aspektem w praktyce łowieckiej, decydującym o skuteczności oddawanego strzału.

W drugim znaczeniu "zasięg" odnosi się do granicy występowania lub gniazdowania danego gatunku zwierzyny. Zasięg ten może być zróżnicowany w zależności od regionu oraz warunków środowiskowych. Szerokość zasięgu danego gatunku może być efektem jego odporności na zmienne warunki środowiskowe oraz możliwości migracji. Warto zauważyć, że zmiany w warunkach środowiskowych czy też w populacji danego gatunku mogą wpłynąć na jego zasięg występowania.

Pojęcie "zasięg" odnosi się zarówno do praktyki polowań, jak i do badań nad populacją zwierząt łownych oraz ich ekologią. mając istotne znaczenie zarówno dla praktyki łowieckiej, jak i badań naukowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasięg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgórować

trafić powyżej celu.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.