Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasięg

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś gatunku zwierzyny.

Zasięg to pojęcie, które jest szeroko stosowane w łowiectwie. Oznacza ono granicę skutecznego strzału, czyli odległość, z jakiej można skutecznie oddać strzał. Dla śrutu zasięg wynosi 40 metrów, dla pocisku kulowego wystrzelonego z lufy gładkiej 60 metrów, a z lufy gwintowanej 200 metrów. Zasięg jest ważnym czynnikiem w łowiectwie, ponieważ decyduje o tym, czy strzał będzie skuteczny.

Drugim znaczeniem słowa „zasięg” jest granica występowania lub gniazdowania jakiegoś gatunku zwierzyny. Zasięg tego gatunku może się różnić w zależności od regionu i warunków środowiskowych. Na przykład niektóre gatunki ptaków mogą mieć szerszy zasięg niż inne, ponieważ są bardziej odporne na warunki środowiskowe i mają większe możliwości migracji. Zasięg danego gatunku może się również zmieniać w czasie, jeśli warunki środowiskowe ulegną zmianie lub jeśli poziom populacji danego gatunku ulegnie zmianie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasięg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zajady

inaczej kęsy.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.