Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasięg

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś gatunku zwierzyny.

Zasięg w łowiectwie to pojęcie odnoszące się do granicy skutecznego strzału, określającej odległość, z jakiej można skutecznie oddać strzał. Dla broni zasilanej śrutem zasięg wynosi 40 metrów, dla broni wystrzeliwującej kulę z lufy gładkiej 60 metrów, a z lufy gwintowanej 200 metrów. Zasięg jest kluczowym aspektem w praktyce łowieckiej, decydującym o skuteczności oddawanego strzału.

W drugim znaczeniu "zasięg" odnosi się do granicy występowania lub gniazdowania danego gatunku zwierzyny. Zasięg ten może być zróżnicowany w zależności od regionu oraz warunków środowiskowych. Szerokość zasięgu danego gatunku może być efektem jego odporności na zmienne warunki środowiskowe oraz możliwości migracji. Warto zauważyć, że zmiany w warunkach środowiskowych czy też w populacji danego gatunku mogą wpłynąć na jego zasięg występowania.

Pojęcie "zasięg" odnosi się zarówno do praktyki polowań, jak i do badań nad populacją zwierząt łownych oraz ich ekologią. mając istotne znaczenie zarówno dla praktyki łowieckiej, jak i badań naukowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasięg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zajady

inaczej kęsy.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.