Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasięg

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś gatunku zwierzyny.

Zasięg w łowiectwie to pojęcie odnoszące się do granicy skutecznego strzału, określającej odległość, z jakiej można skutecznie oddać strzał. Dla broni zasilanej śrutem zasięg wynosi 40 metrów, dla broni wystrzeliwującej kulę z lufy gładkiej 60 metrów, a z lufy gwintowanej 200 metrów. Zasięg jest kluczowym aspektem w praktyce łowieckiej, decydującym o skuteczności oddawanego strzału.

W drugim znaczeniu "zasięg" odnosi się do granicy występowania lub gniazdowania danego gatunku zwierzyny. Zasięg ten może być zróżnicowany w zależności od regionu oraz warunków środowiskowych. Szerokość zasięgu danego gatunku może być efektem jego odporności na zmienne warunki środowiskowe oraz możliwości migracji. Warto zauważyć, że zmiany w warunkach środowiskowych czy też w populacji danego gatunku mogą wpłynąć na jego zasięg występowania.

Pojęcie "zasięg" odnosi się zarówno do praktyki polowań, jak i do badań nad populacją zwierząt łownych oraz ich ekologią. mając istotne znaczenie zarówno dla praktyki łowieckiej, jak i badań naukowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasięg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.