Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasięg

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś gatunku zwierzyny.

Zasięg w łowiectwie to pojęcie odnoszące się do granicy skutecznego strzału, określającej odległość, z jakiej można skutecznie oddać strzał. Dla broni zasilanej śrutem zasięg wynosi 40 metrów, dla broni wystrzeliwującej kulę z lufy gładkiej 60 metrów, a z lufy gwintowanej 200 metrów. Zasięg jest kluczowym aspektem w praktyce łowieckiej, decydującym o skuteczności oddawanego strzału.

W drugim znaczeniu "zasięg" odnosi się do granicy występowania lub gniazdowania danego gatunku zwierzyny. Zasięg ten może być zróżnicowany w zależności od regionu oraz warunków środowiskowych. Szerokość zasięgu danego gatunku może być efektem jego odporności na zmienne warunki środowiskowe oraz możliwości migracji. Warto zauważyć, że zmiany w warunkach środowiskowych czy też w populacji danego gatunku mogą wpłynąć na jego zasięg występowania.

Pojęcie "zasięg" odnosi się zarówno do praktyki polowań, jak i do badań nad populacją zwierząt łownych oraz ich ekologią. mając istotne znaczenie zarówno dla praktyki łowieckiej, jak i badań naukowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasięg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zgrzebła

inaczej cieki.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zdołować

strzelić poniżej celu.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.