Definicja hasła: zastawianie lufami
- zastawianie lufami
stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w momencie jego ukazania się.
Zastawianie lufami to technika strzelecka wykorzystywana przez niektórych myśliwych, polegająca na wycelowaniu w miejsce, gdzie spodziewany jest zwierz i oddaniu strzału w momencie jego ukazania się. Jest ona stosowana w sytuacjach, gdy zwierz jest trudny do dostrzeżenia lub gdy myśliwy chce zmniejszyć ryzyko spłoszenia zwierzęcia. Aby skutecznie zastawić lufy, wymagane jest dogłębne poznanie terenu oraz miejsca, w którym może pojawić się zwierz. Dodatkowo, myśliwy musi dobrze ocenić swoje szanse na trafienie celu oraz odpowiednio wycelować broń. Konieczna jest także ostrożność względem innych myśliwych i osób postronnych, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Pomimo skuteczności tej techniki w rękach dobrze przeszkolonego myśliwego, ze względu na ryzyko nieszczęśliwego wypadku i spłoszenia zwierzyny zaleca się stosowanie jej tylko w ostateczności.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zastawianie lufami w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- żerowisko
miejsce żerowania zwierzyny.
- złom
1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)
- zacinać się
1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.
- zwierzyna
zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)
- zabiegać
podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).
- zaołowienie luf
osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.
- żer
naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.
- zamek
mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.
- zierniki
oczy ptaków.