Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaciąg

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

Zaciąg w terminologii łowieckiej oznacza opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu wewnątrz lufy broni. Jest to zjawisko, przy którym część prochu spala się dopiero w przewodzie lufy, co prowadzi do opóźnienia i nieregularności wybuchu nabojowego. Efektem tego jest nieskuteczność strzału, co w kontekście polowania może być niezmiernie istotne. Zaciąg może wynikać z różnych czynników, takich jak źle skonstruowany nabój czy uszkodzony przewód lufy.

W praktyce łowieckiej zaciąg jest stanem niepożądanym dla myśliwych, gdyż wpływa negatywnie na celność oraz skuteczność oddanego strzału. W konsekwencji może prowadzić do niepowodzenia polowania i zabicia zwierzęcia łownego. Dlatego też sprawdzanie broni przed polowaniem oraz stosowanie odpowiedniej amunicji są kluczowe dla uniknięcia problemów z zaciągiem.

Zaciąg może być również problemem technicznym wynikającym ze stanu broni. Niewłaściwie utrzymany lub zużyty przewód lufy może sprzyjać występowaniu zaciągu. Dlatego konserwacja, regularna kontrola oraz konserwacja broni są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności podczas polowania.

Oprócz samego zjawiska zaciągu, istotne jest również poznanie metod radzenia sobie z tym problemem w terenie. Łowiectwo to dziedzina wymagająca precyzji i profesjonalizmu, dlatego myśliwi powinni być przygotowani na rozpoznanie oraz szybką reakcję w sytuacji wystąpienia zaciągu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaciąg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zgrzebła

inaczej cieki.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zdołować

strzelić poniżej celu.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

żubrzyca

samica żubra.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.