Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaciąg

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

Zaciąg w terminologii łowieckiej oznacza opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu wewnątrz lufy broni. Jest to zjawisko, przy którym część prochu spala się dopiero w przewodzie lufy, co prowadzi do opóźnienia i nieregularności wybuchu nabojowego. Efektem tego jest nieskuteczność strzału, co w kontekście polowania może być niezmiernie istotne. Zaciąg może wynikać z różnych czynników, takich jak źle skonstruowany nabój czy uszkodzony przewód lufy.

W praktyce łowieckiej zaciąg jest stanem niepożądanym dla myśliwych, gdyż wpływa negatywnie na celność oraz skuteczność oddanego strzału. W konsekwencji może prowadzić do niepowodzenia polowania i zabicia zwierzęcia łownego. Dlatego też sprawdzanie broni przed polowaniem oraz stosowanie odpowiedniej amunicji są kluczowe dla uniknięcia problemów z zaciągiem.

Zaciąg może być również problemem technicznym wynikającym ze stanu broni. Niewłaściwie utrzymany lub zużyty przewód lufy może sprzyjać występowaniu zaciągu. Dlatego konserwacja, regularna kontrola oraz konserwacja broni są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności podczas polowania.

Oprócz samego zjawiska zaciągu, istotne jest również poznanie metod radzenia sobie z tym problemem w terenie. Łowiectwo to dziedzina wymagająca precyzji i profesjonalizmu, dlatego myśliwi powinni być przygotowani na rozpoznanie oraz szybką reakcję w sytuacji wystąpienia zaciągu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaciąg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.