Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaołowienie luf

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

Zaołowienie luf jest to proces, który zachodzi w broni palnej, gdzie resztki ołowiu osadzają się na powierzchni przewodu lufy. Jest to spowodowane wielokrotnym strzelaniem, gdzie cząsteczki ołowiu są wyrzucane z lufy i osadzają się na jej powierzchni. Zaołowienie lufy może mieć negatywny wpływ na celność broni, ponieważ zmniejsza jej skuteczność.

Aby usunąć zaołowienie lufy, należy użyć szczotki mosiężnej i specjalnego płynu do odołowiania luf. Szczotka mosiężna jest używana do usunięcia resztek ołowiu z powierzchni lufy, a specjalny płyn do odołowiania luf ma na celu usunięcie pozostałości ołowiu i zapobiegnięcie dalszej akumulacji. Po umyciu lufy należy ją dokładnie wysuszyć i sprawdzić czy nie ma żadnych resztek ołowiu.

Usuwanie zaołowienia luf jest ważnym elementem utrzymania broni palnej w dobrym stanie. Należy regularnie sprawdzać czy nie ma żadnych resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy i usunąć je od razu, aby uniknąć problemów z celnością broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaołowienie luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zwierzyna czarna

dziki.

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)