Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaołowienie luf

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

Zaołowienie lufy to proces polegający na osadzaniu się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy broni palnej. Powstaje ono w wyniku regularnego strzelania, kiedy cząsteczki ołowiu są wyrzucane z lufy i zatrzymują się na jej wewnętrznej powierzchni. Zaołowienie lufy może negatywnie wpływać na celność broni, co sprawia, że usuwanie tych resztek stanowi istotny element konserwacji uzbrojenia.

Usunięcie zaołowienia lufy wymaga użycia szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf. Szczotka mosiężna służy do usunięcia osadzonych resztek ołowiu, natomiast płyn do odołowiania ma za zadanie usunąć pozostałości ołowiu oraz zapobiec dalszej akumulacji. Po dokładnym umyciu lufy konieczne jest jej wysuszenie oraz sprawdzenie, czy nie ma żadnych pozostałości ołowiu.

Regularna kontrola powierzchni lufy w poszukiwaniu zaołowienia i usuwanie go stanowi istotny krok w dbaniu o stan techniczny broni palnej. Zapobiega to problemom z celnością broni i wydłuża jej żywotność. Dlatego też konserwacja lufy i usuwanie zaołowienia powinno być częścią rutynowej pielęgnacji broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaołowienie luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zierniki

oczy ptaków.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.