Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaołowienie luf

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

Zaołowienie lufy to proces polegający na osadzaniu się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy broni palnej. Powstaje ono w wyniku regularnego strzelania, kiedy cząsteczki ołowiu są wyrzucane z lufy i zatrzymują się na jej wewnętrznej powierzchni. Zaołowienie lufy może negatywnie wpływać na celność broni, co sprawia, że usuwanie tych resztek stanowi istotny element konserwacji uzbrojenia.

Usunięcie zaołowienia lufy wymaga użycia szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf. Szczotka mosiężna służy do usunięcia osadzonych resztek ołowiu, natomiast płyn do odołowiania ma za zadanie usunąć pozostałości ołowiu oraz zapobiec dalszej akumulacji. Po dokładnym umyciu lufy konieczne jest jej wysuszenie oraz sprawdzenie, czy nie ma żadnych pozostałości ołowiu.

Regularna kontrola powierzchni lufy w poszukiwaniu zaołowienia i usuwanie go stanowi istotny krok w dbaniu o stan techniczny broni palnej. Zapobiega to problemom z celnością broni i wydłuża jej żywotność. Dlatego też konserwacja lufy i usuwanie zaołowienia powinno być częścią rutynowej pielęgnacji broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaołowienie luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.