Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zielonogłowy

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

Zielonogłowy, zwany także z krzyżówki, jest kaczką z rodziny kaczkowatych. Charakteryzuje się charakterystycznym zielonym lusterkiem na głowie samca, od którego pochodzi jej polska nazwa. Jest to gatunek wędrowny, występujący głównie w Eurazji i Ameryce Północnej. W Polsce zielonogłowe można spotkać zarówno na terenach lęgowych, jak i na przelotach.

W okresie godowym samce zielonogłowych prezentują widowiskowe zachowania, w których uczestniczą również inne samce rywalizujące o partnerki. Samice znoszą jaja przybrzeżne lub blisko wód stojących i następnie inkubują je przez około 4 tygodnie. Młode kaczki opuszczają gniazda w pierwszych dniach życia, by szybko nauczyć się pływać i nurkować.

Zielonogłowe są ważnym elementem ekosystemów wodnych, pełniąc rolę gatunków ochronnych. Polują na owady i inne drobne bezkręgowce oraz rośliny wodne, przyczyniając się do kontroli populacji szkodników i czyszcząc środowisko naturalne. Ze względu na swoje walory estetyczne oraz rolę ekologiczną, zielonogłowe stanowią obiekt obserwacji dla pasjonatów ornitologii oraz łowiectwa fotograficznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zielonogłowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

żubrzyca

samica żubra.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zajęczyca

samica ząjąca.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zgrzebła

inaczej cieki.