Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zielonogłowy

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

Zielonogłowy, zwany także z krzyżówki, jest kaczką z rodziny kaczkowatych. Charakteryzuje się charakterystycznym zielonym lusterkiem na głowie samca, od którego pochodzi jej polska nazwa. Jest to gatunek wędrowny, występujący głównie w Eurazji i Ameryce Północnej. W Polsce zielonogłowe można spotkać zarówno na terenach lęgowych, jak i na przelotach.

W okresie godowym samce zielonogłowych prezentują widowiskowe zachowania, w których uczestniczą również inne samce rywalizujące o partnerki. Samice znoszą jaja przybrzeżne lub blisko wód stojących i następnie inkubują je przez około 4 tygodnie. Młode kaczki opuszczają gniazda w pierwszych dniach życia, by szybko nauczyć się pływać i nurkować.

Zielonogłowe są ważnym elementem ekosystemów wodnych, pełniąc rolę gatunków ochronnych. Polują na owady i inne drobne bezkręgowce oraz rośliny wodne, przyczyniając się do kontroli populacji szkodników i czyszcząc środowisko naturalne. Ze względu na swoje walory estetyczne oraz rolę ekologiczną, zielonogłowe stanowią obiekt obserwacji dla pasjonatów ornitologii oraz łowiectwa fotograficznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zielonogłowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zajady

inaczej kęsy.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.