Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zostać w ogniu

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

Zostać w ogniu to termin używany w łowiectwie, określający sytuację, gdy zwierzyna pada na miejscu po celnym strzale. Stanowi to pożądany rezultat dla myśliwego, ponieważ eliminuje konieczność dalszego polowania na ranne zwierzę i obniża ryzyko ucieczki lub zranienia innych zwierząt. Zatrzymanie zwierzyny w miejscu jest również istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno myśliwego, jak i otoczenia. Ponadto, oznacza to humane i skuteczne wykonanie celu polowania.

Bardzo istotne jest precyzyjne celowanie oraz umiejętności strzeleckie myśliwego. Zdobycie umiejętności pozwalających osiągnąć efekt "zostać w ogniu" wymaga czasu, cierpliwości i regularnej praktyki z bronią. Dla myśliwego osiągnięcie tego wyniku stanowi potwierdzenie jego zdolności oraz dobrej kondycji technicznej broni.

Zostać w ogniu ma także znaczenie etyczne – jest to często wyraz moralnego obowiązku myśliwego do polowania z poszanowaniem zwierzęcia oraz minimalizowania cierpienia jakie mu zadaje. Jest jednym z aspektów, które determinują profesjonalizm i uczciwość myśliwego oraz oddają szacunek dla natury.

Osiągnięcie efektu zostać w ogniu może przynosić ogromną satysfakcję myśliwemu jako potwierdzenie jego umiejętności i doświadczenia oraz umożliwienie efektywnego przeprowadzenia polowania. To także moment, w którym widoczna staje się praca nad doskonaleniem swoich umiejętności, aby zapewnić humanityczne i skuteczne rozwiązanie sytuacji polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zostać w ogniu w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.