Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zając szarak

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i wierzch ogona czarny. Występuje na terenie całego kraju, głównie na polach oraz w tych partiach lasu, które przylegają do pól uprawnych. 4 mioty w roku (ciąża trwa 42 - 44 dni): zimowe i jesienne, po 1-2 młodych, a wiosenne i letnie po 3-5 młodych (średnio w roku samica rodzi 7 młodych). Samica karmi młode do 3 tygodni; po kilku dniach jedzą one także rośliny. Mimo dużej rozrodczości do sezonu polowań przeżywają średnio 2 sztuki. Duży wpływ na przeżywalność mają warunki atmosferyczne oraz ochrona łowiska. Zając żywi się roślinami zielonymi, bulwami, kłączami, a także ogryza korę z drzew, przez co może wyrządzić szkody, zwłaszcza w sadach. Jest jednym z podstawowych gatunków łownych w Polsce, pozyskiwany zarówno przez odstrzał (wyłącznie polowanie zbiorowe) oraz przez odłów żywych osobników.

Zając szarak jest gatunkiem z rzędu zajęczaków, który występuje na terenie całego kraju. Jego długość ciała wynosi od 50 do 63 cm, a ogona od 8 do 11,5 cm. Ciężar zająca szaraka waha się od 3 do 5,5 kg. Ubarwienie jego ciała jest szarobrązowe, boki rudawe, a spód ciała i ogona biały. Końce uszu i wierzch ogona są czarne. Zając szarak ma 4 mioty w roku: zimowe i jesienne po 1-2 młodych oraz wiosenne i letnie po 3-5 młodych (średnio samica rodzi 7 młodych). Samica karmi młode do 3 tygodni, po czym zaczynają one jeść rośliny. Przeżywalność tego gatunku jest stosunkowo niska - do sezonu polowań przeżywa średnio 2 sztuki. Duży wpływ na to mają warunki atmosferyczne oraz ochrona łowiska. Zając szarak żywi się głównie roślinami zielonymi, bulwami i kłączami, ale może też ogryzać korę z drzew, co może powodować szkody w sadach. Jest on jednym z podstawowych gatunków łownych w Polsce - pozyskiwany zarówno przez odstrzał (wyłącznie polowanie zbiorowe), jak i przez odłów żywych osobników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zając szarak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.