Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasiadka

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

Zasiadka to sposób polowania, w którym myśliwy oczekuje na zwierzynę w ukryciu. Jest to jedna z najstarszych technik polowania, stosowana przez myśliwych na całym świecie. Zasiadka polega na wybraniu strategicznego miejsca, gdzie szanse na zbliżenie się do łownej zwierzyny są największe.

Myśliwi przygotowujący zasadzkę starają się znaleźć takie miejsce, które zapewni im jak największy komfort i minimalną widoczność oraz dźwięk, aby nie zrazić zwierzęcia. Mogą to być specjalnie przygotowane ambony, stanowiska obserwacyjne lub improwizowane schronienia wykonane ze szczątków naturalnych. Czas oczekiwania w zasadzce może być krótki lub długi – wszystko zależy od ruchu zwierząt w danym terenie.

W trakcie zasadzki myśliwy powinien dbać o zachowanie ciszy i unikać ruchów, które mogłyby zdradzić jego obecność. Dodatkowo może skorzystać z różnych narzędzi wspomagających, takich jak odgłosy zwierząt czy płochacze, aby przyciągnąć uwagę łownej zwierzyny. Zasiadkę można przeprowadzać zarówno w dzień, jak i w nocy, korzystając ze specjalistycznego wyposażenia nocnego.

Zasiadka to technika polowania wymagająca cierpliwości, skoncentrowania i umiejętności obserwacji terenu oraz zachowania zwierząt. Jest także okazją do spędzenia czasu na łonie natury oraz pozyskania cennych informacji o lokalnym ekosystemie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasiadka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zgórować

trafić powyżej celu.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zdołować

strzelić poniżej celu.