Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zajady

zajady

inaczej kęsy.

Zajady, zwane również kęsami, to zęby występujące u ssaków drapieżnych. Są one charakteryzowane przez ostre krawędzie, co umożliwia im skuteczne rozdzieranie mięsa i kości zdobyczy. Zajady są najbardziej wyraźnie rozwinięte u gatunków mięsożernych, takich jak lwy, tygrysy, czy wilki, które używają ich do wykonywania precyzyjnych i skutecznych ataków na swoje ofiary.

W kontekście łowieckim termin "zajady" odnosi się zazwyczaj do zębów drapieżników spotykanych w polskiej faunie leśnej. Są one narzędziem niezbędnym do zdobywania pożywienia i przetrwania dla tych zwierząt. Z punktu widzenia myśliwego oraz naukowej obserwacji zwierząt jest to ważny element w analizie budowy ciała i zachowania się zwierzyny leśnej.

Kiedyż zajady pełnią kluczową rolę nie tylko w procesie polowania, ale także w badaniach dotyczących zdrowia populacji drapieżników. Stan zajadów może bowiem dostarczyć wielu informacji na temat stanu zdrowia oraz wieku danego osobnika. Badanie tych zębów może pomóc w określeniu diety zwierzęcia oraz nawet jego historii życiowej.

Warto zaznaczyć, że w kontekście łowieckim termin "zajady" może być używany również jako symbol siły, determinacji oraz umiejętności polowania, co odzwierciedla znaczenie tej części układu zębowego dla drapieżników. Dla myśliwych obserwacja zajadów może stanowić istotny element oceny przydatności danego osobnika do odstrzału podczas polowań selekcyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zajady w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zgórować

trafić powyżej celu.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zgrzebła

inaczej cieki.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)