Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zabawca

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Zabawca to termin stosowany w kontekście polowania, który odnosi się do psa gończego, charakteryzującego się specyficznym zachowaniem podczas poszukiwania tropu zwierzyny. Zabawca cechuje się niezdolnością do odnalezienia śladu zwierzyny i zamiast tego skupia się na wydawaniu głosu przez dłuższy czas w jednym miejscu. Jest to zachowanie niepożądane podczas polowania, ponieważ pies traci swoją funkcję pomocniczą i nie przyczynia się do skutecznego odnalezienia oraz upolowania zwierzęcia łownego.

Zabawca może być wynikiem braku doświadczenia u psa gończego, niedostatecznego szkolenia w zakresie poszukiwania tropu czy też indywidualnych predyspozycji psa. W przypadku niedoświadczonego psa gończego zabawa może być spowodowana przez nadmiar emocji i pobudzenia, które uniemożliwiają mu efektywne śledzenie właściwego tropu. Z kolei u starszych psów wynikająca z wieku redukcja zdolności zmysłowych może prowadzić do trudności w utrzymaniu kontroli nad sygnałami zapachowymi, co również może skutkować zachowaniami zbliżonymi do zabawy.

W praktyce myśliwskiej zabawa jest niepożądanym zachowaniem u psów gończych i stanowi problem dla myśliwych, którzy oczekują efektywnego wsparcia ze strony swoich zwierzęcych partnerów. Dlatego też istotne jest odpowiednie szkolenie i selekcja psów gończych oraz regularna praca nad doskonaleniem ich umiejętności w zakresie śledzenia i tropienia zwierzyny. W przypadku występowania u psa gończego problemów z występowaniem zabawy należy podjąć działania korygujące i skonsultować się z doświadczonym instruktorem lub behawiorystą psów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zabawca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zierniki

oczy ptaków.