Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zlatywać

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

Złatytwać to termin używany w kontekście polowania, który odnosi się do zachowania koguta głuszca. Polega ono na sfruwaniu z drzewa na ziemię w czasie toków, aby dołączyć do kur i przeprowadzić ceremonię zalotów. Głuszec to gatunek ptaka z rodziny kurowatych, charakteryzujący się urozmaiconym upierzeniem i okazałym wachlarzem zachowań godowych.

Kiedy kogut głuszca złatywa, jest to zazwyczaj widoczne w okresie godowym, czyli wiosną. Wtedy toki stanowią ważny element zachowań rozrodczych tych ptaków. Zlotywanie może odbywać się zarówno na wolnym terenie, jak i w lesie. Jest to spektakularne zjawisko, które ma na celu przyciągnięcie uwagi samic i zapewnienie sobie partnerki do dalszego rozmnażania.

Złatytwaniem koguta głuszca można obserwować jednocześnie wiele aspektów jego zachowania, takich jak wydawanie charakterystycznych dźwięków (tzw. pucheń), uderzanie skrzydłami oraz bieganie za kurami przybranymi i własnymi. To widowiskowe zachowanie odgrywa istotną rolę w życiu tych ptaków i stanowi istotny element dla obserwatorów przyrody oraz myśliwych.

Warto podkreślić również, że dla myśliwych złatytwanie koguta głuszca może być istotnym sygnałem podczas polowania. Obserwowanie tego zachowania może pomóc określić obecność tych ptaków na danym terenie, co wpływa bezpośrednio na organizację polowań oraz ocenę stanu populacji łownego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zlatywać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zgórować

trafić powyżej celu.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zakład

zob. miot.

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.