Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zlatywać

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

Złatytwać to termin używany w kontekście polowania, który odnosi się do zachowania koguta głuszca. Polega ono na sfruwaniu z drzewa na ziemię w czasie toków, aby dołączyć do kur i przeprowadzić ceremonię zalotów. Głuszec to gatunek ptaka z rodziny kurowatych, charakteryzujący się urozmaiconym upierzeniem i okazałym wachlarzem zachowań godowych.

Kiedy kogut głuszca złatywa, jest to zazwyczaj widoczne w okresie godowym, czyli wiosną. Wtedy toki stanowią ważny element zachowań rozrodczych tych ptaków. Zlotywanie może odbywać się zarówno na wolnym terenie, jak i w lesie. Jest to spektakularne zjawisko, które ma na celu przyciągnięcie uwagi samic i zapewnienie sobie partnerki do dalszego rozmnażania.

Złatytwaniem koguta głuszca można obserwować jednocześnie wiele aspektów jego zachowania, takich jak wydawanie charakterystycznych dźwięków (tzw. pucheń), uderzanie skrzydłami oraz bieganie za kurami przybranymi i własnymi. To widowiskowe zachowanie odgrywa istotną rolę w życiu tych ptaków i stanowi istotny element dla obserwatorów przyrody oraz myśliwych.

Warto podkreślić również, że dla myśliwych złatytwanie koguta głuszca może być istotnym sygnałem podczas polowania. Obserwowanie tego zachowania może pomóc określić obecność tych ptaków na danym terenie, co wpływa bezpośrednio na organizację polowań oraz ocenę stanu populacji łownego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zlatywać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zwierzyna czarna

dziki.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.