Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zlatywać

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

Złatytwać to termin używany w kontekście polowania, który odnosi się do zachowania koguta głuszca. Polega ono na sfruwaniu z drzewa na ziemię w czasie toków, aby dołączyć do kur i przeprowadzić ceremonię zalotów. Głuszec to gatunek ptaka z rodziny kurowatych, charakteryzujący się urozmaiconym upierzeniem i okazałym wachlarzem zachowań godowych.

Kiedy kogut głuszca złatywa, jest to zazwyczaj widoczne w okresie godowym, czyli wiosną. Wtedy toki stanowią ważny element zachowań rozrodczych tych ptaków. Zlotywanie może odbywać się zarówno na wolnym terenie, jak i w lesie. Jest to spektakularne zjawisko, które ma na celu przyciągnięcie uwagi samic i zapewnienie sobie partnerki do dalszego rozmnażania.

Złatytwaniem koguta głuszca można obserwować jednocześnie wiele aspektów jego zachowania, takich jak wydawanie charakterystycznych dźwięków (tzw. pucheń), uderzanie skrzydłami oraz bieganie za kurami przybranymi i własnymi. To widowiskowe zachowanie odgrywa istotną rolę w życiu tych ptaków i stanowi istotny element dla obserwatorów przyrody oraz myśliwych.

Warto podkreślić również, że dla myśliwych złatytwanie koguta głuszca może być istotnym sygnałem podczas polowania. Obserwowanie tego zachowania może pomóc określić obecność tych ptaków na danym terenie, co wpływa bezpośrednio na organizację polowań oraz ocenę stanu populacji łownego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zlatywać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgrzebła

inaczej cieki.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.