Definicja hasła: zacinać się
- zacinać się
1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.
Zacinać się o wyżle to zjawisko występujące podczas okładania pola, polegające na nagłym zastygnięciu wyżła w stójce. Wyżel jest gatunkiem zwierzęcia łownego, które jest trudne do polowania ze względu na swoją ostrożność. Gdy wyżel zacina się, nie reaguje na bodźce i nie porusza się, co stwarza trudności dla myśliwego podczas decydowania, czy strzelać do zwierzęcia.
Zacinać się o broni to natomiast sytuacja, gdy broń ulega chwilowej niesprawności, uniemożliwiającej jej użytek. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne. W przypadku zacięcia broni podczas strzelania istnieje poważne zagrożenie dla myśliwego i osób przebywających w pobliżu. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja broni, aby zapewnić jej sprawność oraz uniknąć zacięć podczas użytkowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zacinać się w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- złamać broń
o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.
- zestrzał
miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.
- zarząd główny
organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)
- zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate
łosie, jelenie, daniele, sarny.
- zrzucać
o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.
- zalegać
o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.
- zatrop
miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.
- złaja, złaja, łaja
1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.
- zarząd wojewódzki
organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)