Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zacinać się

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

Zacinać się o wyżle to zjawisko występujące podczas okładania pola, polegające na nagłym zastygnięciu wyżła w stójce. Wyżel jest gatunkiem zwierzęcia łownego, które jest trudne do polowania ze względu na swoją ostrożność. Gdy wyżel zacina się, nie reaguje na bodźce i nie porusza się, co stwarza trudności dla myśliwego podczas decydowania, czy strzelać do zwierzęcia.

Zacinać się o broni to natomiast sytuacja, gdy broń ulega chwilowej niesprawności, uniemożliwiającej jej użytek. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne. W przypadku zacięcia broni podczas strzelania istnieje poważne zagrożenie dla myśliwego i osób przebywających w pobliżu. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja broni, aby zapewnić jej sprawność oraz uniknąć zacięć podczas użytkowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zacinać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zajady

inaczej kęsy.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.