Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrzebła

zgrzebła

inaczej cieki.

Zgrzebła, zwane też ciekami, to specyficzna część anatomiczna występująca u ptaków z rzędu kuraków. Charakteryzują się one długimi i sztywnymi kończynami, zakończonymi ostrymi pazurami, co umożliwia ptakom wspinanie się po gałęziach drzew i łapanie zdobyczy. Długość zgrzebeł jest zróżnicowana w zależności od gatunku ptaka, wynosi zazwyczaj od 3 do 6 cali. Ponadto ptaki te posiadają specjalne pióra na nogach, które pełnią funkcje izolacyjne, chroniąc je przed chłodem. Te miękkie i delikatne pióra pozwalają ptakom poruszać się po gałęziach bez uszkadzania ich.

Zgrzebła mają także znaczenie obronne dla ptaków. W przypadku zagrożenia ptak może wykorzystać swoje zgrzebła do odstraszenia lub odpychania drapieżników poprzez wykonanie ruchu przy użyciu tych kończyn. Ta skuteczna metoda obrony może być kluczowa dla przeżycia ptaka w sytuacji zagrożenia.

Podsumowując, zgrzebła stanowią istotny element anatomii kuraków, umożliwiający im poruszanie się po otoczeniu oraz pełniący rolę w obronie przed drapieżnikami. Ich unikalna budowa i funkcje wpływają zarówno na zachowanie jak i przystosowanie tych ptaków do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrzebła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zakład

zob. miot.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.