Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrzebła

zgrzebła

inaczej cieki.

Zgrzebła, zwane też ciekami, to specyficzna część anatomiczna występująca u ptaków z rzędu kuraków. Charakteryzują się one długimi i sztywnymi kończynami, zakończonymi ostrymi pazurami, co umożliwia ptakom wspinanie się po gałęziach drzew i łapanie zdobyczy. Długość zgrzebeł jest zróżnicowana w zależności od gatunku ptaka, wynosi zazwyczaj od 3 do 6 cali. Ponadto ptaki te posiadają specjalne pióra na nogach, które pełnią funkcje izolacyjne, chroniąc je przed chłodem. Te miękkie i delikatne pióra pozwalają ptakom poruszać się po gałęziach bez uszkadzania ich.

Zgrzebła mają także znaczenie obronne dla ptaków. W przypadku zagrożenia ptak może wykorzystać swoje zgrzebła do odstraszenia lub odpychania drapieżników poprzez wykonanie ruchu przy użyciu tych kończyn. Ta skuteczna metoda obrony może być kluczowa dla przeżycia ptaka w sytuacji zagrożenia.

Podsumowując, zgrzebła stanowią istotny element anatomii kuraków, umożliwiający im poruszanie się po otoczeniu oraz pełniący rolę w obronie przed drapieżnikami. Ich unikalna budowa i funkcje wpływają zarówno na zachowanie jak i przystosowanie tych ptaków do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrzebła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zierniki

oczy ptaków.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zwierzyna czarna

dziki.

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.