Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrzebła

zgrzebła

inaczej cieki.

Zgrzebła to inaczej cieki, czyli nogi ptaków z rzędu kuraków. Są one dłuższe i sztywniejsze niż u innych ptaków, a ich końce są zakończone ostrymi pazurami. Zgrzebła są wykorzystywane przez ptaki do wspinania się po gałęziach drzew i chwytania ofiar. Ich długość jest zależna od gatunku ptaka, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 6 cali.

Ptaki te mają również specjalne pióra na swoich nogach, które pomagają im utrzymać ciepło i chronić je przed zimnem. Te pióra są bardzo miękkie i delikatne, co sprawia, że ptaki mogą chodzić po gałęziach bez uszkadzania ich.

Zgrzebła są również używane do wykonywania ruchów obronnych przez ptaki. Gdy ptak jest zagrożony, może uderzyć swoje zgrzebła w stronę drapieżnika, aby go odstraszyć lub odepchnąć. Jest to bardzo skuteczna metoda obrony, która może uratować życie ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrzebła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.