Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrzebła

zgrzebła

inaczej cieki.

Zgrzebła, zwane też ciekami, to specyficzna część anatomiczna występująca u ptaków z rzędu kuraków. Charakteryzują się one długimi i sztywnymi kończynami, zakończonymi ostrymi pazurami, co umożliwia ptakom wspinanie się po gałęziach drzew i łapanie zdobyczy. Długość zgrzebeł jest zróżnicowana w zależności od gatunku ptaka, wynosi zazwyczaj od 3 do 6 cali. Ponadto ptaki te posiadają specjalne pióra na nogach, które pełnią funkcje izolacyjne, chroniąc je przed chłodem. Te miękkie i delikatne pióra pozwalają ptakom poruszać się po gałęziach bez uszkadzania ich.

Zgrzebła mają także znaczenie obronne dla ptaków. W przypadku zagrożenia ptak może wykorzystać swoje zgrzebła do odstraszenia lub odpychania drapieżników poprzez wykonanie ruchu przy użyciu tych kończyn. Ta skuteczna metoda obrony może być kluczowa dla przeżycia ptaka w sytuacji zagrożenia.

Podsumowując, zgrzebła stanowią istotny element anatomii kuraków, umożliwiający im poruszanie się po otoczeniu oraz pełniący rolę w obronie przed drapieżnikami. Ich unikalna budowa i funkcje wpływają zarówno na zachowanie jak i przystosowanie tych ptaków do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrzebła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

żubrzyca

samica żubra.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.