Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrzebła

zgrzebła

inaczej cieki.

Zgrzebła, zwane też ciekami, to specyficzna część anatomiczna występująca u ptaków z rzędu kuraków. Charakteryzują się one długimi i sztywnymi kończynami, zakończonymi ostrymi pazurami, co umożliwia ptakom wspinanie się po gałęziach drzew i łapanie zdobyczy. Długość zgrzebeł jest zróżnicowana w zależności od gatunku ptaka, wynosi zazwyczaj od 3 do 6 cali. Ponadto ptaki te posiadają specjalne pióra na nogach, które pełnią funkcje izolacyjne, chroniąc je przed chłodem. Te miękkie i delikatne pióra pozwalają ptakom poruszać się po gałęziach bez uszkadzania ich.

Zgrzebła mają także znaczenie obronne dla ptaków. W przypadku zagrożenia ptak może wykorzystać swoje zgrzebła do odstraszenia lub odpychania drapieżników poprzez wykonanie ruchu przy użyciu tych kończyn. Ta skuteczna metoda obrony może być kluczowa dla przeżycia ptaka w sytuacji zagrożenia.

Podsumowując, zgrzebła stanowią istotny element anatomii kuraków, umożliwiający im poruszanie się po otoczeniu oraz pełniący rolę w obronie przed drapieżnikami. Ich unikalna budowa i funkcje wpływają zarówno na zachowanie jak i przystosowanie tych ptaków do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrzebła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zgórować

trafić powyżej celu.

zgrzebła

inaczej cieki.

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.