Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrzebła

zgrzebła

inaczej cieki.

Zgrzebła, zwane też ciekami, to specyficzna część anatomiczna występująca u ptaków z rzędu kuraków. Charakteryzują się one długimi i sztywnymi kończynami, zakończonymi ostrymi pazurami, co umożliwia ptakom wspinanie się po gałęziach drzew i łapanie zdobyczy. Długość zgrzebeł jest zróżnicowana w zależności od gatunku ptaka, wynosi zazwyczaj od 3 do 6 cali. Ponadto ptaki te posiadają specjalne pióra na nogach, które pełnią funkcje izolacyjne, chroniąc je przed chłodem. Te miękkie i delikatne pióra pozwalają ptakom poruszać się po gałęziach bez uszkadzania ich.

Zgrzebła mają także znaczenie obronne dla ptaków. W przypadku zagrożenia ptak może wykorzystać swoje zgrzebła do odstraszenia lub odpychania drapieżników poprzez wykonanie ruchu przy użyciu tych kończyn. Ta skuteczna metoda obrony może być kluczowa dla przeżycia ptaka w sytuacji zagrożenia.

Podsumowując, zgrzebła stanowią istotny element anatomii kuraków, umożliwiający im poruszanie się po otoczeniu oraz pełniący rolę w obronie przed drapieżnikami. Ich unikalna budowa i funkcje wpływają zarówno na zachowanie jak i przystosowanie tych ptaków do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrzebła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)