Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złaja

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

Złaja to termin używany w łowiectwie do określenia dużej grupy ogarów lub dzikarzy. Pojęcie to odnosi się do zbiorowości dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj obiektem polowań. Ogar to grupa zwierząt drapieżnych, takich jak jelenie, danielki, sarny czy jenoty, zazwyczaj składająca się z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Dzikarze natomiast to grupa dzikich zwierząt, stanowiąca obiekt polowań, również składająca się z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Złaja może obejmować kilka sfor ogarów lub większą liczbę dzikarzy. Termin ten jest istotny w kontekście polowań oraz strategii łowieckich, a jego etymologia wywodzi się od słowa "zło", oznaczającego dużą liczbę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złaja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

żubrzyca

samica żubra.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zierniki

oczy ptaków.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.