Definicja hasła: złaja
- złaja, złaja, łaja
1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.
Złaja to termin używany w łowiectwie do określenia dużej grupy ogarów lub dzikarzy. Pojęcie to odnosi się do zbiorowości dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj obiektem polowań. Ogar to grupa zwierząt drapieżnych, takich jak jelenie, danielki, sarny czy jenoty, zazwyczaj składająca się z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Dzikarze natomiast to grupa dzikich zwierząt, stanowiąca obiekt polowań, również składająca się z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Złaja może obejmować kilka sfor ogarów lub większą liczbę dzikarzy. Termin ten jest istotny w kontekście polowań oraz strategii łowieckich, a jego etymologia wywodzi się od słowa "zło", oznaczającego dużą liczbę.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złaja w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zachodzić
o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.
- zwierzyna
zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)
- zwierzyna drobna
lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.
- zabawca
pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.
- złaja, złaja, łaja
1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.
- zezwolenie na odstrzał indywidualny
druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.
- zaołowienie luf
osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.
- zielonka
młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.
- zasięg
1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)
- zamknięcie
zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.