Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złaja

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

Złaja to termin używany w łowiectwie do określenia dużej grupy ogarów lub dzikarzy. Pojęcie to odnosi się do zbiorowości dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj obiektem polowań. Ogar to grupa zwierząt drapieżnych, takich jak jelenie, danielki, sarny czy jenoty, zazwyczaj składająca się z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Dzikarze natomiast to grupa dzikich zwierząt, stanowiąca obiekt polowań, również składająca się z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Złaja może obejmować kilka sfor ogarów lub większą liczbę dzikarzy. Termin ten jest istotny w kontekście polowań oraz strategii łowieckich, a jego etymologia wywodzi się od słowa "zło", oznaczającego dużą liczbę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złaja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zwierzyna czarna

dziki.

zgrzebła

inaczej cieki.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.