Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złaja

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

Złaja to termin używany w łowiectwie, aby określić grupę ogarów lub dzikarzy. Termin ten pochodzi od słowa „zło”, które oznacza „dużą liczbę”. Złaja może składać się z kilku sfor ogarów lub większej liczby dzikarzy.

Ogare to grupa dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj myśliwymi. Mogą one składać się z jeleni, danieli, sarn, jenotów i innych gatunków. Każda sfora ogarów składa się zazwyczaj z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Samce są silniejsze i bardziej agresywne niż samice, a młode osobniki są najbardziej podatne na polowanie.

Dzikarze to grupa dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj ofiarami myśliwych. Mogą one składać się z jeleni, danieli, sarn, jenotów i innych gatunków. Każda większa liczba dzikarzy składa się zazwyczaj z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Samce są silniejsze i bardziej agresywne niż samice, a młode osobniki są najbardziej podatne na polowanie.

Złaja jest ważnym terminem w łowiectwie i może być używana do określenia grupy ogarów lub dzikarzy. Termin ten pochodzi od słowa „zło”, które oznacza „duża liczbę”. Zazwyczaj składa się ona z kilku sfor ogarów lub większej liczby dzikarzy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złaja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zdołować

strzelić poniżej celu.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.