Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złaja

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

Złaja to termin używany w łowiectwie, aby określić grupę ogarów lub dzikarzy. Termin ten pochodzi od słowa „zło”, które oznacza „dużą liczbę”. Złaja może składać się z kilku sfor ogarów lub większej liczby dzikarzy.

Ogare to grupa dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj myśliwymi. Mogą one składać się z jeleni, danieli, sarn, jenotów i innych gatunków. Każda sfora ogarów składa się zazwyczaj z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Samce są silniejsze i bardziej agresywne niż samice, a młode osobniki są najbardziej podatne na polowanie.

Dzikarze to grupa dzikich zwierząt, które żyją w stadach i są zazwyczaj ofiarami myśliwych. Mogą one składać się z jeleni, danieli, sarn, jenotów i innych gatunków. Każda większa liczba dzikarzy składa się zazwyczaj z kilku samców i samic oraz młodych osobników. Samce są silniejsze i bardziej agresywne niż samice, a młode osobniki są najbardziej podatne na polowanie.

Złaja jest ważnym terminem w łowiectwie i może być używana do określenia grupy ogarów lub dzikarzy. Termin ten pochodzi od słowa „zło”, które oznacza „duża liczbę”. Zazwyczaj składa się ona z kilku sfor ogarów lub większej liczby dzikarzy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złaja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zgrzebła

inaczej cieki.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)