Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zniesienie

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

Zniesienie to proces, w którym samica ptaka składa jaja w gnieździe, które zostało wcześniej przez nią przygotowane. Jest to naturalny cykl rozrodczy, charakterystyczny dla wszystkich ptaków lęgowych. Gniazda, w których odbywa się zniesienie, mogą być umieszczone na drzewach lub ziemi i zazwyczaj są zbudowane z różnorodnych materiałów takich jak trawa, pióra czy liście. Proces znoszenia jaj przez samicę trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, podczas którego może złożyć jedno lub kilka jaj w kolejnych dniach.

Po zakończeniu znoszenia jaj, samica rozpoczyna inkubację, która trwa od 18 do 30 dni w celu zapewnienia odpowiedniego rozwoju piskląt. Podczas inkubacji samica siedzi na jajach, utrzymując je w odpowiedniej temperaturze. Po tym okresie następuje wyklucie jaj i pisklęta opuszczają gniazdo. Samica jest odpowiedzialna za karmienie i ochronę piskląt przed drapieżnikami aż do momentu, gdy będą gotowe do samodzielnego życia. Czas ten może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy zależnie od gatunku ptaka.

Zniesienie oraz procesy inkubacji i opieki nad pisklętami są kluczowymi elementami cyklu życiowego ptaków lęgowych i odgrywają istotną rolę w utrzymaniu populacji tych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zniesienie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zdołować

strzelić poniżej celu.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.