Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zniesienie

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

Zniesienie to proces, w którym samica ptaka składa jaja w gnieździe, które zostało wcześniej przez nią przygotowane. Jest to naturalny cykl rozrodczy, charakterystyczny dla wszystkich ptaków lęgowych. Gniazda, w których odbywa się zniesienie, mogą być umieszczone na drzewach lub ziemi i zazwyczaj są zbudowane z różnorodnych materiałów takich jak trawa, pióra czy liście. Proces znoszenia jaj przez samicę trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, podczas którego może złożyć jedno lub kilka jaj w kolejnych dniach.

Po zakończeniu znoszenia jaj, samica rozpoczyna inkubację, która trwa od 18 do 30 dni w celu zapewnienia odpowiedniego rozwoju piskląt. Podczas inkubacji samica siedzi na jajach, utrzymując je w odpowiedniej temperaturze. Po tym okresie następuje wyklucie jaj i pisklęta opuszczają gniazdo. Samica jest odpowiedzialna za karmienie i ochronę piskląt przed drapieżnikami aż do momentu, gdy będą gotowe do samodzielnego życia. Czas ten może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy zależnie od gatunku ptaka.

Zniesienie oraz procesy inkubacji i opieki nad pisklętami są kluczowymi elementami cyklu życiowego ptaków lęgowych i odgrywają istotną rolę w utrzymaniu populacji tych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zniesienie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zajady

inaczej kęsy.

żubrzyca

samica żubra.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)