Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zamknięcie

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

Zamknięcie to moment, w którym baskilie (zamek) łączą się z lufami w łamanej broni myśliwskiej, tworząc jedną spójną strukturę gotową do wystrzału. Proces ten jest kluczowym etapem przygotowania broni do oddania strzału. W przypadku łamanej broni myśliwskiej, zamknięcie odbywa się poprzez ustawienie baskili (czyli zespołu mechanizmu spustowego i zamkowego) w pozycji zapewniającej szczelne połączenie lufy z komorą nabojową. Po zamknięciu musi zostać sprawdzone, czy konstrukcja broni jest stabilna i gotowa do oddania strzału.

Zamknięcie broni odnotowuje się również jako moment, w którym osiąga ona swój koniec ruchu skrętnego podczas otwierania lub zamykania – po całkowitym wprowadzeniu jednej lufy do komory nabojowej i połączeniu jej z baskilią. Podczas procesu otwierania i zamykania broni łamanej, zamknięcie oznacza też potwierdzenie, że lufa została prawidłowo umieszczona i zabezpieczona przed oddzieleniem od pozostałych elementów.

W praktyce łowieckiej, precyzyjne zamknięcie broni ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz efektywności polowania. Z tego powodu myśliwi powinni regularnie kontrolować stan zamknięcia swojej broni zarówno przed jak i w trakcie polowania, aby upewnić się, że broń działa prawidłowo oraz nie stanowi zagrożenia dla otoczenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zamknięcie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zakład

zob. miot.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.