Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zrulować

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

Zrulować to termin używany w kontekście polowania, który odnosi się do zachowania zająca, który pozostaje w miejscu, będąc pod ogniem ze strony myśliwych. Zjawisko to może mieć miejsce podczas polowań zbiorowych, kiedy zając jest ścigany przez grupę psów i myśliwych. Gdy zając zrulował, oznacza to, że nie ucieka dalej przed pościgiem, lecz pozostaje na swoim stanowisku lub wraca do poprzedniego terenu.

Zachowanie to jest ważne zarówno dla myśliwych, jak i dla psów, gdyż pozwala na kontynuację polowania oraz doskonalenie umiejętności polujących zwierząt. Zajęczy ruch jest bowiem niezwykle szybki i zwinnie zmiania kierunki biegu, co stanowi wyzwanie dla psów i myśliwych.

Pojęcie zrulowania ma również znaczenie w kontekście etologii i zachowań zwierząt dziko żyjących. Badanie taktyki ucieczki i zachowań obronnych zajęcy może dostarczyć cennych informacji naukowych dotyczących strategii przetrwania tego gatunku w naturalnym środowisku.

Warto również podkreślić, że termin "zrulować" odnosi się nie tylko do samego aktu pozostania w ogniu przez zająca, ale także do reakcji myśliwych oraz psów na to zachowanie. Jest to ważny element komunikacji między uczestnikami polowania oraz kluczowy aspekt praktyk łowieckich.

Zjawisko zrulowania odgrywa istotną rolę w tradycyjnym polowaniu oraz kulturze łowieckiej, a jego zrozumienie leży u podstaw umiejętności myśliwych oraz obserwacji przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zrulować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)