Definicja hasła: zgasić
- zgasić
ubić zwierza czystym strzałem.
Zgasić - termin używany w kontekście łowieckim, oznacza zabicie zwierzęcia jednym precyzyjnym strzałem. W polowaniu jest to sytuacja, w której myśliwy trafia zwierzę w taką część ciała, która powoduje natychmiastową śmierć zwierzęcia. Zgaszenie jest postrzegane jako etyczna praktyka myśliwskiego polowania, która minimalizuje cierpienie zwierzęcia.
Aby skutecznie zgasić zwierzę, myśliwy musi być bardzo precyzyjny i znać dobrze anatomię danego gatunku. Decydując się na zgasiennie zwierzęcia, stawia sobie za cel jak najszybszą i humanitarną śmierć dla zwierzęcia, minimalizując jego cierpienie.
Zgasić jest również terminem używanym w kontekście oceny umiejętności strzeleckich myśliwego. Zdolność do zgazenia zwierzęcia jednym strzałem jest uważana za wyznacznik profesjonalizmu i doświadczenia myśliwego oraz jest doceniana przez społeczność łowiecką.
Warto zaznaczyć, że zgasić to działanie wymagające nie tylko umiejętności strzeleckich, ale także odporności psychicznej i moralności ze strony myśliwego. Konieczne jest podejmowanie decyzji z poszanowaniem dla zwierzęcia i przestrzeganie zasad etyki łowieckiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgasić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zapady
wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.
- zatrop
miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.
- zlatywać
o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.
- zasięg
1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)
- zwierzyna drobna
lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.
- złom
1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)
- zaołowienie luf
osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.
- zbarczyć
postrzelić ptaka w skrzydło.
- zestrzał
miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.