Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgasić

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

Zgasić - termin używany w kontekście łowieckim, oznacza zabicie zwierzęcia jednym precyzyjnym strzałem. W polowaniu jest to sytuacja, w której myśliwy trafia zwierzę w taką część ciała, która powoduje natychmiastową śmierć zwierzęcia. Zgaszenie jest postrzegane jako etyczna praktyka myśliwskiego polowania, która minimalizuje cierpienie zwierzęcia.

Aby skutecznie zgasić zwierzę, myśliwy musi być bardzo precyzyjny i znać dobrze anatomię danego gatunku. Decydując się na zgasiennie zwierzęcia, stawia sobie za cel jak najszybszą i humanitarną śmierć dla zwierzęcia, minimalizując jego cierpienie.

Zgasić jest również terminem używanym w kontekście oceny umiejętności strzeleckich myśliwego. Zdolność do zgazenia zwierzęcia jednym strzałem jest uważana za wyznacznik profesjonalizmu i doświadczenia myśliwego oraz jest doceniana przez społeczność łowiecką.

Warto zaznaczyć, że zgasić to działanie wymagające nie tylko umiejętności strzeleckich, ale także odporności psychicznej i moralności ze strony myśliwego. Konieczne jest podejmowanie decyzji z poszanowaniem dla zwierzęcia i przestrzeganie zasad etyki łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgasić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zajady

inaczej kęsy.

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.