Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zacios

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

Zacios to znak wykonywany przez myśliwego nożem na drzewie, który służy do oznaczenia miejsca strzału. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwemu na łatwe odnalezienie miejsca, w którym został oddany strzał. Zacios może być wykonany na różnych gatunkach drzew, ale najczęściej wykonuje się go na dębach lub bukach.

Aby wykonać zacios, myśliwy musi użyć noża lub innego narzędzia do cięcia. Następnie należy wyciąć głęboką bruzdę w kształcie litery „V” lub „X”. Głębokość bruzdy powinna być dostosowana do grubości kory drzewa i powinna być wystarczająca, aby można było ją zauważyć z daleka. Po wykonaniu bruzdy należy jeszcze raz przejechać nożem po jej brzegach, aby je wygładzić i uczynić bardziej widoczną.

Zacios jest bardzo ważnym elementem łowiectwa i powinien być wykonywany przez myśliwych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest to szybki i prosty sposób na oznaczenie miejsca strzału i umożliwia myśliwym łatwe odnalezienie tego miejsca po oddaniu strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zacios w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zierniki

oczy ptaków.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.