Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zacios

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

Zacios – znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału. Jest to jeden z fundamentalnych elementów praktyki łowieckiej, umożliwiający precyzyjne określenie miejsca, w którym pada strzał. Zacios jest wykonywany przez wycięcie głębokiej bruzdy w kształcie litery "V" lub "X" na korze drzewa, najczęściej dębu lub buku. Staranne wygładzenie brzegów bruzdy ma na celu zwiększenie jej widoczności na odległość oraz ułatwienie odszukania strzału przez myśliwego.

Zacios spełnia istotną rolę w procesie polowania, przyczyniając się do efektywności i bezpieczeństwa działań. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu miejsca upadku zwierzęcia łownego, myśliwy może szybko odnaleźć go po oddaniu strzału. Co więcej, poprzez zastosowanie standardowych kształtów i technik wykonywania znaku zacios, myśliwi zapewniają jego jednolite rozpoznawalne charakterystyki.

Zacosiem są również objęte specjalne regulacje prawnoustawowe oraz etyczne normy postępowania w łowiectwie, co podkreśla jego znaczenie dla środowiska łowieckiego. Poprawne i systematyczne stosowanie znaku zacios przyczynia się do profesjonalizmu praktyki łowieckiej oraz wspiera kontrolę nad populacją zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zacios w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgrzebła

inaczej cieki.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zajęczyca

samica ząjąca.

zwierzyna czarna

dziki.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.