Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zacios

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

Zacios – znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału. Jest to jeden z fundamentalnych elementów praktyki łowieckiej, umożliwiający precyzyjne określenie miejsca, w którym pada strzał. Zacios jest wykonywany przez wycięcie głębokiej bruzdy w kształcie litery "V" lub "X" na korze drzewa, najczęściej dębu lub buku. Staranne wygładzenie brzegów bruzdy ma na celu zwiększenie jej widoczności na odległość oraz ułatwienie odszukania strzału przez myśliwego.

Zacios spełnia istotną rolę w procesie polowania, przyczyniając się do efektywności i bezpieczeństwa działań. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu miejsca upadku zwierzęcia łownego, myśliwy może szybko odnaleźć go po oddaniu strzału. Co więcej, poprzez zastosowanie standardowych kształtów i technik wykonywania znaku zacios, myśliwi zapewniają jego jednolite rozpoznawalne charakterystyki.

Zacosiem są również objęte specjalne regulacje prawnoustawowe oraz etyczne normy postępowania w łowiectwie, co podkreśla jego znaczenie dla środowiska łowieckiego. Poprawne i systematyczne stosowanie znaku zacios przyczynia się do profesjonalizmu praktyki łowieckiej oraz wspiera kontrolę nad populacją zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zacios w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.