Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zacios

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

Zacios – znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału. Jest to jeden z fundamentalnych elementów praktyki łowieckiej, umożliwiający precyzyjne określenie miejsca, w którym pada strzał. Zacios jest wykonywany przez wycięcie głębokiej bruzdy w kształcie litery "V" lub "X" na korze drzewa, najczęściej dębu lub buku. Staranne wygładzenie brzegów bruzdy ma na celu zwiększenie jej widoczności na odległość oraz ułatwienie odszukania strzału przez myśliwego.

Zacios spełnia istotną rolę w procesie polowania, przyczyniając się do efektywności i bezpieczeństwa działań. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu miejsca upadku zwierzęcia łownego, myśliwy może szybko odnaleźć go po oddaniu strzału. Co więcej, poprzez zastosowanie standardowych kształtów i technik wykonywania znaku zacios, myśliwi zapewniają jego jednolite rozpoznawalne charakterystyki.

Zacosiem są również objęte specjalne regulacje prawnoustawowe oraz etyczne normy postępowania w łowiectwie, co podkreśla jego znaczenie dla środowiska łowieckiego. Poprawne i systematyczne stosowanie znaku zacios przyczynia się do profesjonalizmu praktyki łowieckiej oraz wspiera kontrolę nad populacją zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zacios w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)