Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złamać się

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

Złamać się to termin używany w łowiectwie, określający sytuację, gdy ptak zostaje trafiony czystym strzałem. Oznacza to, że strzał trafia ptaka bezpośrednio i skutecznie, powodując natychmiastową śmierć lub uniemożliwiając mu dalsze loty. Jest to kwestia niezwykle istotna dla etyki łowieckiej oraz humanitarnego podejścia do polowań.

Trafienie ptaka czystym strzałem jest celem każdego myśliwego i wymaga doskonałej precyzji oraz umiejętności celowania. Skuteczne złamanie się ptaka oznacza minimalizację cierpienia zwierzęcia oraz zapewnienie szybkiej i humanitarnej śmierci. Jest to także wyraz szacunku dla zdolności ptaka do unikania pościgu ze strony drapieżników czy innych zagrożeń związanych z jego ucieczką.

Złamanie się jest ważnym osiągnięciem w łowiectwie, które łączy w sobie zarówno umiejętności myśliwego, jak i szacunek dla zdolności przetrwania i naturalnego instynktu dzikiego ptactwa. Dla wielu myśliwych stanowi to także moment satysfakcji z doskonałego posługiwania się bronią oraz umiejętnością obserwacji i reakcji na sytuacje łowieckie. Jednocześnie stanowi ono potwierdzenie właściwych praktyk wykonywanych podczas polowania, takich jak właściwe przygotowanie broni, umiejętne podejście do zwierząt łownych oraz poszanowanie reguł etyki łowieckiej.

Złamanie się jest więc nie tylko technicznym aspektem polowania, ale także moralnym wyznacznikiem postawy myśliwego wobec zwierząt oraz sposobem pokazania poszanowania dla natury i jej cykli życia. To umiejętność, której doskonalenie wymaga czasu, wysiłku i doświadczenia, a jej osiągnięcie wiąże się z satysfakcją z odpowiedzialnego wypełniania roli myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złamać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

zwierzyna czarna

dziki.

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)