Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złamać się

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

Złamać się to termin używany w łowiectwie, określający sytuację, gdy ptak zostaje trafiony czystym strzałem. Oznacza to, że strzał trafia ptaka bezpośrednio i skutecznie, powodując natychmiastową śmierć lub uniemożliwiając mu dalsze loty. Jest to kwestia niezwykle istotna dla etyki łowieckiej oraz humanitarnego podejścia do polowań.

Trafienie ptaka czystym strzałem jest celem każdego myśliwego i wymaga doskonałej precyzji oraz umiejętności celowania. Skuteczne złamanie się ptaka oznacza minimalizację cierpienia zwierzęcia oraz zapewnienie szybkiej i humanitarnej śmierci. Jest to także wyraz szacunku dla zdolności ptaka do unikania pościgu ze strony drapieżników czy innych zagrożeń związanych z jego ucieczką.

Złamanie się jest ważnym osiągnięciem w łowiectwie, które łączy w sobie zarówno umiejętności myśliwego, jak i szacunek dla zdolności przetrwania i naturalnego instynktu dzikiego ptactwa. Dla wielu myśliwych stanowi to także moment satysfakcji z doskonałego posługiwania się bronią oraz umiejętnością obserwacji i reakcji na sytuacje łowieckie. Jednocześnie stanowi ono potwierdzenie właściwych praktyk wykonywanych podczas polowania, takich jak właściwe przygotowanie broni, umiejętne podejście do zwierząt łownych oraz poszanowanie reguł etyki łowieckiej.

Złamanie się jest więc nie tylko technicznym aspektem polowania, ale także moralnym wyznacznikiem postawy myśliwego wobec zwierząt oraz sposobem pokazania poszanowania dla natury i jej cykli życia. To umiejętność, której doskonalenie wymaga czasu, wysiłku i doświadczenia, a jej osiągnięcie wiąże się z satysfakcją z odpowiedzialnego wypełniania roli myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złamać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zgórować

trafić powyżej celu.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)