Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgórować

zgórować

trafić powyżej celu.

Zgórować to termin w łowiectwie oznaczający trafienie powyżej zamierzonego celu. Zjawisko to może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak silny wiatr, niewłaściwe ustawienie celu, niedokładne przygotowanie broni, czy też umiejętności strzelca. Konsekwencje zgórowania mogą być poważne, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lub nawet śmierć ofiary. W związku z tym istotne jest dokładne przygotowanie się do strzelania oraz upewnienie się, że cel jest prawidłowo ustawiony. Ćwiczenie i doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz stosowanie odpowiednich technik strzelania to skuteczny sposób na uniknięcie zgórowania. Ponadto ważne jest, by broń była w dobrym stanie technicznym i aby strzelec posiadał odpowiednie narzędzia do celowania, co pozwala uniknąć niespodziewanych skutków zgórowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgórować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zajady

inaczej kęsy.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zdołować

strzelić poniżej celu.