Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zrzut

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

Zrzut to pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych, co oznacza, że jest to jedna z dwóch części poroża jelenia, sarny lub daniele. Samce tych gatunków rozwijają poroża każdego roku i zrzucają je na wiosnę, aby potem od nowa wyrosły im większe i silniejsze. Zrzut jest więc naturalnym procesem w cyklu życia tych zwierząt i ma na celu przygotowanie się do kolejnego okresu godowego.

Po zrzuceniu poroża, samiec zaczyna od razu tworzyć nowe przy pomocy specjalnych komórek zwanych osteoblastami. Proces ten wymaga dużych ilości składników odżywczych i energii, więc samiec najczęściej traci apetyt i może wyglądać osłabiony. Zrzuty mogą stanowić ważne znalezisko dla myśliwych, badaczy czy miłośników przyrody, którzy śledzą i dokumentują występowanie oraz wzrost zwierzyny łownej. Zbieranie zrzutów wymaga wiedzy o gatunku, terenie, nawykach zwierząt oraz szacunku dla środowiska naturalnego.

Zarówno myśliwi jak i naukowcy mogą analizować zrzuty celem oceny kondycji populacji jeleniowatych oraz ich genetyki i zdrowia. Znajomość miejsc występowania zrzutów może posłużyć do lepszego zrozumienia migracji i zachowań tych zwierząt. Zatem mimo pozornie prostej definicji "zrzut" jako pojedyncza tyka poroża, kryje się za nią wiele aspektów biologicznych, ekologicznych oraz praktycznych związanych zarówno ze zwierzyną łowną jak i ochroną przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zrzut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zierniki

oczy ptaków.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zakład

zob. miot.