Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zakład

zakład

zob. miot.

Zakład to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do części lasu, pola lub stawu, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ umożliwia myśliwym skuteczniej i bezpieczniej polować. Zakład jest również używany do określenia młodych zwierząt ssących urodzonych z jednej ciąży.

Aby skutecznie wykorzystać zakład, myśliwi muszą wiedzieć, jak go wykorzystać. Najpierw muszą oni określić, gdzie będzie się znajdował zakład i jakie szlaki będzie przebywała zwierzyna. Następnie muszą oni ustalić, gdzie będzie stała naganka i jakie szlaki będzie przebywała. Myśliwi muszą również określić, jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone osoby biorące udział w polowaniu oraz jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone psy.

Kiedy wszystko jest gotowe, myśliwi mogą rozpoczynać polowanie. Naganka porusza się po określonym szlaku i pomaga skupić zwierzynę na określonym obszarze. Zwierzyna jest skupiona na tym obszarze i może być łatwo strzelona przez myśliwych. Po strzeleniu do zwierzyny myśliwi mogą łatwo odnaleźć swoje ofiary i je upolować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zakład w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zgórować

trafić powyżej celu.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zdołować

strzelić poniżej celu.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.