Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zakład

zakład

zob. miot.

Zakład to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do części lasu, pola lub stawu, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ umożliwia myśliwym skuteczniej i bezpieczniej polować. Zakład jest również używany do określenia młodych zwierząt ssących urodzonych z jednej ciąży.

Aby skutecznie wykorzystać zakład, myśliwi muszą wiedzieć, jak go wykorzystać. Najpierw muszą oni określić, gdzie będzie się znajdował zakład i jakie szlaki będzie przebywała zwierzyna. Następnie muszą oni ustalić, gdzie będzie stała naganka i jakie szlaki będzie przebywała. Myśliwi muszą również określić, jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone osoby biorące udział w polowaniu oraz jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone psy.

Kiedy wszystko jest gotowe, myśliwi mogą rozpoczynać polowanie. Naganka porusza się po określonym szlaku i pomaga skupić zwierzynę na określonym obszarze. Zwierzyna jest skupiona na tym obszarze i może być łatwo strzelona przez myśliwych. Po strzeleniu do zwierzyny myśliwi mogą łatwo odnaleźć swoje ofiary i je upolować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zakład w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zgórować

trafić powyżej celu.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.