Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zakład

zakład

zob. miot.

Zakład to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do części lasu, pola lub stawu, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ umożliwia myśliwym skuteczniej i bezpieczniej polować. Zakład jest również używany do określenia młodych zwierząt ssących urodzonych z jednej ciąży.

Aby skutecznie wykorzystać zakład, myśliwi muszą wiedzieć, jak go wykorzystać. Najpierw muszą oni określić, gdzie będzie się znajdował zakład i jakie szlaki będzie przebywała zwierzyna. Następnie muszą oni ustalić, gdzie będzie stała naganka i jakie szlaki będzie przebywała. Myśliwi muszą również określić, jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone osoby biorące udział w polowaniu oraz jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone psy.

Kiedy wszystko jest gotowe, myśliwi mogą rozpoczynać polowanie. Naganka porusza się po określonym szlaku i pomaga skupić zwierzynę na określonym obszarze. Zwierzyna jest skupiona na tym obszarze i może być łatwo strzelona przez myśliwych. Po strzeleniu do zwierzyny myśliwi mogą łatwo odnaleźć swoje ofiary i je upolować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zakład w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)