Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zakład

zakład

zob. miot.

Zakład to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do części lasu, pola lub stawu, z którego naganka pędzi zwierzynę podczas zbiorowego polowania w kierunku myśliwych. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym skuteczniej i bezpieczniej polować. Zakład jest również używany do określenia młodych zwierząt ssących urodzonych z jednej ciąży.

Aby skutecznie wykorzystać zakład, myśliwi muszą wiedzieć, jak go wykorzystać. Najpierw muszą oni określić, gdzie będzie się znajdował zakład i jakie szlaki będzie przebywała zwierzyna. Następnie muszą oni ustalić, gdzie będzie stała naganka i jakie szlaki będzie przebywała. Myśliwi muszą również określić, jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone osoby biorące udział w polowaniu oraz jak daleko od siebie powinny być rozmieszczone psy.

Kiedy wszystko jest gotowe, myśliwi mogą rozpoczynać polowanie. Naganka porusza się po określonym szlaku i pomaga skupić zwierzynę na określonym obszarze. Zwierzyna jest skupiona na tym obszarze i może być łatwo strzelona przez myśliwych. Po strzeleniu do zwierzyny myśliwi mogą łatwo odnaleźć swoje ofiary i je upolować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zakład w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgórować

trafić powyżej celu.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zgrzebła

inaczej cieki.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.