Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zgrać

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

Zgrać to termin używany w myślistwie, oznaczający ustalenie jednej linii, aniżeli w linię okową, celu, muszki i szczerbinki. W praktyce oznacza to, że myśliwy reguluje ustawienie tych elementów w celu osiągnięcia jak największej precyzji strzału. Poprawne zgranie wymaga precyzyjnego ustawienia celownika (muszki i szczerbinki) względem celu oraz prawidłowego przyłożenia broni do oka, aby strzał był celny.

Zgranie jest kluczowym aspektem precyzyjnego strzelania w łowiectwie. Odpowiednie zgranie pozwala myśliwemu na osiągnięcie celównych strzałów, minimalizując ryzyko spłoszenia zwierzęcia lub zranienia go niecelnym strzałem. Dlatego też myśliwi regularnie ćwiczą zgranie przed sezonem łowieckim, aby utrzymać swoje umiejętności na odpowiednim poziomie.

Warto pamiętać, że poprawne zgranie wymaga indywidualnego dopasowania dla każdego myśliwego, uwzględniającego anatomię jego twarzy i oczu. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie testów zgrania przy zakupie nowej broni lub gdy zmienia się jej konfiguracja, jak również regularna kontrola zgranego ustawienia celownika, by zapewnić pełną precyzję strzałów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zgrać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zajęczyca

samica ząjąca.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)