Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zasadzanie głuszca

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

Zasadzanie głuszca to termin używany w łowiectwie, określający wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca. Głuszec jest chronionym gatunkiem zwierzyny łownej, a jego polowanie odbywa się zazwyczaj wieczorem. Zasadzanie polega na zajęciu przez myśliwego odpowiedniej pozycji w pobliżu miejsca, w którym można spodziewać się pojawienia się głuszca.

Myśliwi stosują różne metody zasadzania głuszców, włączając w to obserwację siedliska ptaków i ich codziennych zwyczajów, aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce do zasadzenia. Po odpowiednim umiejscowieniu się myśliwy czeka na pojawienie się głuszców, przygotowany do oddania strzału.

Zasadzanie głuszca wymaga nie tylko cierpliwości, ale także znajomości terenu oraz zachowań i nawyków ptaków. Myśliwi muszą być dobrze zaznajomieni z naturalnym środowiskiem głuszców oraz ich zwyczajami żerowania i odpoczywania. Tylko dzięki temu mogą skutecznie ustawić się w takim miejscu, gdzie mają szansę na sukces.

Warto również dodać, że zasadzanie głuszca ma swoje restrykcje prawnoprawne i wymaga posiadania odpowiednich zezwoleń oraz respektowania określonych przepisów dotyczących ochrony zwierzyny łownej. Działalność myśliwska podlega surowym regulacjom i kontrolom ze strony organów odpowiedzialnych za ochronę przyrody, co wiąże się między innymi z ustalonymi godzinami polowań oraz zakazem polowań w określonych miejscach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zasadzanie głuszca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zwierzyna czarna

dziki.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.