Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zagniazdowniki

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

Zagniazdowniki, zwane również ptakami zagniazdownikowymi, to grupa ptaków charakteryzująca się zwyczajem opuszczania gniazda tuż po wykluciu się z jaj przez pisklęta i rozpoczynają samodzielne zdobywanie pokarmu. Są to zazwyczaj małe i szybkie ptaki, które mają umiejętność samodzielnego polowania od najmłodszych lat. Ich nazwa jest związana z tym specyficznym zachowaniem, które odróżnia je od innych gatunków ptaków. Zagniazdowniki posiadają bardzo szeroki zakres diety; większość gatunków żywi się głównie owadami, lecz niektóre mogą być także mięsożerne lub roślinożerne. Wielu z tych ptaków poluje w parach lub małych grupach, co sprawia, że są bardzo aktywne w swoim środowisku naturalnym.

Zagniazdowniki pełnią istotną rolę ekologiczną jako drapieżniki, kontrolując populacje szkodliwych owadów oraz biorąc udział w łańcuchu pokarmowym. Ich zdolność do samodzielnego zdobywania pożywienia od młodego wieku wpływa na ich rolę w ekosystemie, a ich obecność pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej. Dzięki swojemu zwyczajowi opuszczania gniazda zaraz po wykluciu się z jaj, są dobrze przystosowane do życia na różnorodnych terenach i w zróżnicowanych warunkach środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zagniazdowniki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.