Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zające

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

Zające to rodzina ssaków zaliczana do rzędu kręgowców. W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające są bardzo popularnymi zwierzętami, które często pojawiają się w literaturze i sztuce. Ssaki te mają długie uszy, krótkie nogi i długi ogon. Ich skóra jest gładka i miękka, a ich futro jest grube i miłe w dotyku. Zające są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Szarak to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jest jaśniejszy. Szarak ma długie uszy i krótkie nogi, a jego ogon jest bardzo długi. Żyje on głównie na terenach leśnych, ale może również pojawić się w pobliżu ludzkich siedlisk.

Bielak to mniejszy gatunek zająca niż szarak. Jego futro jest białe lub srebrne, a brzuch jest jaśniejszy od reszty ciała. Ma on krótkie uszy i długi ogon oraz bardzo szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Bielaki żyją głównie na terenach leśnych, ale mogą również pojawić się w pobliżu ludzkich siedlisk.

Królik to największy gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jest jaśniejszy od reszty ciała. Królik ma długie uszy i krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Żyje on głównie na terenach leśnych, ale może również pojawić się w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki maja tendencje do tworzenia dużych stad i mogą być bardzo aktywne w porze nocnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zgrzebła

inaczej cieki.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.