Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zające

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

Zające to częstą grupa ssaków z rodziny zającowatych (Leporidae) i rzędu zajęczaków (Lagomorpha). W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające charakteryzują się długimi uszami, krótkimi nogami oraz ogonem. Ich futro jest gładkie i miękkie, a skóra pokryta jest delikatnymi włosami.

Szarak (Lepus europaeus) to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy. Szarak ma długie uszy, krótkie nogi i bardzo długi ogon. Zazwyczaj zamieszkuje obszary leśne, ale można go spotkać także w pobliżu terenów zabudowanych.

Bielak (Lepus timidus) to mniejszy od szaraka gatunek zająca. Charakteryzuje się białym lub srebrnym futrem oraz jaśniejszym brzuchem. Bielaki posiadają krótkie uszy i długi ogon, a także wykazują szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj zamieszkują obszary leśne, ale mogą pojawić się także w sąsiedztwie ludzkich siedlisk.

Królik (Oryctolagus cuniculus) jest największym z gatunków zająca występujących w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy od pozostałej części ciała. Królik posiada długie uszy, krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Występuje głównie na terenach leśnych, ale można go spotkać również w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki często tworzą duże stada i wykazują aktywność głównie w nocy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

zajady

inaczej kęsy.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.