Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zające

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

Zające to rodzina ssaków zaliczana do rzędu kręgowców. W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające są bardzo popularnymi zwierzętami, które często pojawiają się w literaturze i sztuce. Ssaki te mają długie uszy, krótkie nogi i długi ogon. Ich skóra jest gładka i miękka, a ich futro jest grube i miłe w dotyku. Zające są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Szarak to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jest jaśniejszy. Szarak ma długie uszy i krótkie nogi, a jego ogon jest bardzo długi. Żyje on głównie na terenach leśnych, ale może również pojawić się w pobliżu ludzkich siedlisk.

Bielak to mniejszy gatunek zająca niż szarak. Jego futro jest białe lub srebrne, a brzuch jest jaśniejszy od reszty ciała. Ma on krótkie uszy i długi ogon oraz bardzo szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Bielaki żyją głównie na terenach leśnych, ale mogą również pojawić się w pobliżu ludzkich siedlisk.

Królik to największy gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jest jaśniejszy od reszty ciała. Królik ma długie uszy i krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Żyje on głównie na terenach leśnych, ale może również pojawić się w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki maja tendencje do tworzenia dużych stad i mogą być bardzo aktywne w porze nocnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zdołować

strzelić poniżej celu.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)