Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zające

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

Zające to częstą grupa ssaków z rodziny zającowatych (Leporidae) i rzędu zajęczaków (Lagomorpha). W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające charakteryzują się długimi uszami, krótkimi nogami oraz ogonem. Ich futro jest gładkie i miękkie, a skóra pokryta jest delikatnymi włosami.

Szarak (Lepus europaeus) to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy. Szarak ma długie uszy, krótkie nogi i bardzo długi ogon. Zazwyczaj zamieszkuje obszary leśne, ale można go spotkać także w pobliżu terenów zabudowanych.

Bielak (Lepus timidus) to mniejszy od szaraka gatunek zająca. Charakteryzuje się białym lub srebrnym futrem oraz jaśniejszym brzuchem. Bielaki posiadają krótkie uszy i długi ogon, a także wykazują szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj zamieszkują obszary leśne, ale mogą pojawić się także w sąsiedztwie ludzkich siedlisk.

Królik (Oryctolagus cuniculus) jest największym z gatunków zająca występujących w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy od pozostałej części ciała. Królik posiada długie uszy, krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Występuje głównie na terenach leśnych, ale można go spotkać również w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki często tworzą duże stada i wykazują aktywność głównie w nocy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zakład

zob. miot.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.