Definicja hasła: zające
- zające
rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.
Zające to częstą grupa ssaków z rodziny zającowatych (Leporidae) i rzędu zajęczaków (Lagomorpha). W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające charakteryzują się długimi uszami, krótkimi nogami oraz ogonem. Ich futro jest gładkie i miękkie, a skóra pokryta jest delikatnymi włosami.
Szarak (Lepus europaeus) to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy. Szarak ma długie uszy, krótkie nogi i bardzo długi ogon. Zazwyczaj zamieszkuje obszary leśne, ale można go spotkać także w pobliżu terenów zabudowanych.
Bielak (Lepus timidus) to mniejszy od szaraka gatunek zająca. Charakteryzuje się białym lub srebrnym futrem oraz jaśniejszym brzuchem. Bielaki posiadają krótkie uszy i długi ogon, a także wykazują szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj zamieszkują obszary leśne, ale mogą pojawić się także w sąsiedztwie ludzkich siedlisk.
Królik (Oryctolagus cuniculus) jest największym z gatunków zająca występujących w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy od pozostałej części ciała. Królik posiada długie uszy, krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Występuje głównie na terenach leśnych, ale można go spotkać również w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki często tworzą duże stada i wykazują aktywność głównie w nocy.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zachodzić
o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.
- zielonka
młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.
- zamek
mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.
- zwierzyna
zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)
- żmurek
lis o kasztanowym futrze.
- zaciąg
opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.
- zgasić
ubić zwierza czystym strzałem.
- złom
1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)
- zwrotka
każda z czterech części pieśni głuszca.
- żyłka myśliwska
zamiłowanie do polowania.