Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zające

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

Zające to częstą grupa ssaków z rodziny zającowatych (Leporidae) i rzędu zajęczaków (Lagomorpha). W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające charakteryzują się długimi uszami, krótkimi nogami oraz ogonem. Ich futro jest gładkie i miękkie, a skóra pokryta jest delikatnymi włosami.

Szarak (Lepus europaeus) to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy. Szarak ma długie uszy, krótkie nogi i bardzo długi ogon. Zazwyczaj zamieszkuje obszary leśne, ale można go spotkać także w pobliżu terenów zabudowanych.

Bielak (Lepus timidus) to mniejszy od szaraka gatunek zająca. Charakteryzuje się białym lub srebrnym futrem oraz jaśniejszym brzuchem. Bielaki posiadają krótkie uszy i długi ogon, a także wykazują szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj zamieszkują obszary leśne, ale mogą pojawić się także w sąsiedztwie ludzkich siedlisk.

Królik (Oryctolagus cuniculus) jest największym z gatunków zająca występujących w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy od pozostałej części ciała. Królik posiada długie uszy, krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Występuje głównie na terenach leśnych, ale można go spotkać również w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki często tworzą duże stada i wykazują aktywność głównie w nocy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.