Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zające

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

Zające to częstą grupa ssaków z rodziny zającowatych (Leporidae) i rzędu zajęczaków (Lagomorpha). W Polsce występują trzy gatunki zająca: szarak, bielak i królik. Zające charakteryzują się długimi uszami, krótkimi nogami oraz ogonem. Ich futro jest gładkie i miękkie, a skóra pokryta jest delikatnymi włosami.

Szarak (Lepus europaeus) to najbardziej rozpowszechniony gatunek zająca w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy. Szarak ma długie uszy, krótkie nogi i bardzo długi ogon. Zazwyczaj zamieszkuje obszary leśne, ale można go spotkać także w pobliżu terenów zabudowanych.

Bielak (Lepus timidus) to mniejszy od szaraka gatunek zająca. Charakteryzuje się białym lub srebrnym futrem oraz jaśniejszym brzuchem. Bielaki posiadają krótkie uszy i długi ogon, a także wykazują szybkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj zamieszkują obszary leśne, ale mogą pojawić się także w sąsiedztwie ludzkich siedlisk.

Królik (Oryctolagus cuniculus) jest największym z gatunków zająca występujących w Polsce. Jego futro jest ciemnobrązowe lub czarne, a brzuch jaśniejszy od pozostałej części ciała. Królik posiada długie uszy, krótkie nogi oraz bardzo długi ogon. Występuje głównie na terenach leśnych, ale można go spotkać również w pobliżu ludzkich siedlisk. Króliki często tworzą duże stada i wykazują aktywność głównie w nocy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zające w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.