Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwierzyna czarna

zwierzyna czarna

dziki.

Zwierzyna czarna to określenie stosowane w łowiectwie na dzikie gatunki zwierząt, które są uprawiane i polowane przez myśliwych. Termin ten odnosi się przede wszystkim do ssaków kopytnych, takich jak dziki, jelenie, sarny, daniele oraz inne gatunki podobnego rodzaju. Zwierzyna czarna stanowi główny cel polowań i jest istotnym elementem kultury myśliwskiej.

Dziki są jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków zwierzyny czarnej. Istnieją liczne populacje dzików na terenie lasów i obszarów leśnych, co sprawia, że są one popularnym celem polowań wśród myśliwych. Charakteryzują się dużą ilością mięsa oraz cechami inteligentnego i ostrożnego zachowania, co stanowi wyzwanie dla myśliwych podczas polowania.

Jelenie także należą do popularnych gatunków zwierzyny czarnej. Mają one imponujący wygląd i piękną szatę futra, która jest ceniona przez skórkarzy. Polowanie na jelenie wymaga cierpliwości i znacznych umiejętności ze strony myśliwych, ponieważ te zwierzęta są niezwykle ostrożne i uważne.

Sarny, natomiast, to mniejsze gatunki zwierzyny czarnej, które cechują się smacznym mięsem. Mimo swego niewielkiego rozmiaru są inteligentne i trudne do złapania podczas polowań. Ze względu na cenione mięso i wymagające podejścia sarny stanowią wyzwanie dla myśliwych.

Warto zaznaczyć, że termin "zwierzyna czarna" może być również stosowany do innych dzikich gatunków zwierząt takich jak muflon czy kozioł łowny. Każdy z tych gatunków posiada swoje specyficzne cechy, a polowanie na nie wymaga od myśliwego odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwierzyna czarna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zajęczyca

samica ząjąca.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zwierzyna czarna

dziki.

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.