Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zalegać

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

Zaleganie to zachowanie, które można zaobserwować u wielu gatunków zwierząt, w tym u zwierzyny grubej. Jest to proces, w którym zwierzę zatrzymuje się na odpoczynek. Zaleganie jest często widoczne w przyrodzie, gdy zwierzęta szukają bezpiecznego miejsca do odpoczynku. Zazwyczaj jest to miejsce, w którym mogą one być poza zasięgiem drapieżników lub innych niebezpieczeństw.

Zaleganie jest szczególnie widoczne u zwierzyny grubej, ponieważ te zwierzęta mają tendencję do siedzenia w jednym miejscu przez długi czas. Mogą one po prostu usiąść i obserwować otoczenie przez kilka godzin lub nawet dni. Zaleganie jest również czasami widoczne u innych gatunków, takich jak ptaki lub ssaki, ale najbardziej charakterystyczne dla zwierzyny grubej.

Zaleganie może być również użyteczne dla myśliwych i łowców. Może ono pomóc im w określeniu miejsca, w którym można upolować określony gatunek zwierzyny. Ponadto myśliwi mogą również skorzystać ze zlegania, aby lepiej poznać swoje ofiary i lepiej przygotować się do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zalegać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zajady

inaczej kęsy.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.