Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwierzyna gruba

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

Zwierzyna gruba to określenie, które odnosi się do szerokiego zakresu gatunków zwierząt łownych. Zalicza się do nich m.in. łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie. Wszystkie te gatunki charakteryzują się dużymi rozmiarami i wagą ciała oraz silnym układem mięśniowym.

Łosie to największe zwierzęta łowne w Europie. Ich ciało może osiągnąć długość do 3 metrów i ważyć nawet do 700 kilogramów. Jelenie daniele są mniejsze od łosi, ale ich ciała mogą ważyć do 300 kilogramów. Muflony to gatunek jeleni o charakterystycznym wyglądzie i wadze do 100 kilogramów. Sarny są mniejsze od muflonów i ważą od 30 do 70 kilogramów. Rysie są najmniejszymi zwierzynami grubymi i ważą od 10 do 20 kilogramów. Wilki są większe od rysi i ważą od 25 do 40 kilogramów. Dziki są jeszcze większe od wilków i ważą od 40 do 80 kilogramów. Dropie to największy gatunek z rodziny jeleni i ważyć mogą nawet do 200 kilogramów.

Wszystkie te gatunki zaliczane są do zwierzyny grubej ze względu na ich duże rozmiary i wagę ciała oraz silny układ mięśniowy. Służy to myśliwym jako wyzwanie podczas polowań na te gatunki zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwierzyna gruba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zierniki

oczy ptaków.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.