Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zajęczyca

zajęczyca

samica ząjąca.

Zajęczyca to samica zająca, która jest najczęściej spotykana w lasach Europy i Azji. Jest to zwierzę o długości ciała od 30 do 40 cm i wadze od 1,5 do 2 kg. Ma długie, szare futro z białymi plamami na grzbiecie i bokach. Ma długie uszy i krótkie nogi, co pozwala jej szybko biegać. Zajęczyce żywią się głównie trawami, krzewami i owocami.

Zajęczyce są aktywne głównie w nocy lub w porze popołudniowej. Są bardzo płochliwe i szybko uciekają przed drapieżnikami. Ich głównymi naturalnymi wrogami są lisy, wilki, jastrzębie i kuny. Zajęczyce są również polujone przez człowieka, ponieważ ich mięso jest smaczne i zdrowe.

Zajęczyce składają jaja od marca do maja. Samica składa od 3 do 8 jaj w ciagu sezonu lęgowego. Jaja są małe (około 1 cm średnicy) i maja żółtawy kolor. Samica opiekuje się jajami przez około 3 tygodnie, a potem młode opuszczają gniazdo i samodzielnie się żywią.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zajęczyca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

żubrzyca

samica żubra.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zwierzyna czarna

dziki.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.