Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zajęczyca

zajęczyca

samica ząjąca.

Zajęczyca to samica zająca, charakteryzująca się długim futrem w szarym kolorze z białymi plamami na grzbiecie i bokach oraz długimi uszami. Jest zwierzęciem o długości ciała od 30 do 40 cm i wadze od 1,5 do 2 kg, cechuje się także krótkimi nogami, które pozwalają jej na szybkie bieganie. Zajęczyce są aktywne przeważnie w nocy lub popołudniami, a ich głównym pożywieniem są trawy, krzewy i owoce. Wykazują duże płochliwość i szybko uciekają przed drapieżnikami takimi jak lisy, wilki, jastrzębie czy kuny. Ze względu na smaczne mięso stanowią również obiekt polowań dla ludzi.

Zajączyce składają jaja od marca do maja, a samica może złożyć od 3 do 8 jaj w ciągu sezonu lęgowego. Jaja te mają około 1 cm średnicy i żółtawy kolor. Po złożeniu jaj samica opiekuje się nimi przez około 3 tygodnie, po czym młode opuszczają gniazdo i samodzielnie pokarmiają się. Zajęczyce to zwierzęta przede wszystkim leśne i spotykane najczęściej w lasach Europy i Azji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zajęczyca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zgrzebła

inaczej cieki.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)