Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złom

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie łowczy podaje myśliwemu na kapeluszu lub kordelasie, który zatyka go za wstążkę kapelusza i nosi do końca polowania;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie (zob. odznaczenia łowieckie).

Złom to pojęcie z obszaru łowiectwa, które występuje w dwóch kontekstach. Po pierwsze, złom może oznaczać obłamaną gałązkę typowego dla danej kniei drzewa, zazwyczaj jedliny, wręczaną myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Sama gałązka jest umaczana w farbie zwierza i następnie przypinana do kapelusza lub kordelasu myśliwego za wstążkę kapelusza. Złom to element tradycji łowieckiej, który ma znaczenie symboliczne i jest noszony przez myśliwego do końca polowania, będąc rodzajem trofeum.

Drugi sposób użycia terminu "złom" odnosi się do najwyższego odznaczenia łowieckiego. Złom może być nadawany myśliwym w postaci medali brązowego, srebrnego i złotego oraz w formie najwyższego odznaczenia łowieckiego o nazwie „Złom”. Ponadto Medal za Zasługi dla Łowiectwa może być przyznany niemyśliwym. Jest to ważny element systemu nagród i wyróżnień w łowiectwie, doceniający szczególne osiągnięcia zarówno myśliwych, jak i osób spoza grona myśliwych zasługujących na uznanie za wkład w dziedzinę łowiectwa. Termin "złom" pełni zatem ważną rolę zarówno jako tradycyjny symbol trofeum myśliwskiego, jak i jako prestiżowe odznaczenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złom w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

żubrzyca

samica żubra.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.