Definicja hasła: złom
- złom
1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie łowczy podaje myśliwemu na kapeluszu lub kordelasie, który zatyka go za wstążkę kapelusza i nosi do końca polowania;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie (zob. odznaczenia łowieckie).
Złom to pojęcie, które ma zastosowanie w łowiectwie. Może być używane w dwojaki sposób. Po pierwsze, złom może oznaczać obłamaną gałązkę typowego dla danej kniei drzewa. Najczęściej jest to jedlina, która jest wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Złom jest umaczany w farbie zwierza i podawany myśliwemu na kapeluszu lub kordelasie, który zatyka go za wstążkę kapelusza i nosi do końca polowania.
Drugim sposobem użycia tego terminu jest jako najwyższe odznaczenie łowieckie. Złom może być nadawany myśliwym w postaci medali: brązowego, srebrnego i złotego oraz najwyższego odznaczenia łowieckiego „Złom”. Ponadto Medal za Zasługi dla Łowiectwa może być nadawany niemyśliwym.
Złom jest więc ważnym elementem łowiectwa, a także odznaczeniem, które może być przyznane myśliwym i niemyśliwym za szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złom w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zagniazdowniki
ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.
- zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)
gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)
- zgraja, zgraja, wataha
stado wilków.
- zarząd główny
organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)
- zierniki
oczy ptaków.
- zdołować
strzelić poniżej celu.
- zamknięcie
zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.
- zniesienie
złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.
- zwyczaje łowieckie
niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)