Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złom

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie łowczy podaje myśliwemu na kapeluszu lub kordelasie, który zatyka go za wstążkę kapelusza i nosi do końca polowania;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie (zob. odznaczenia łowieckie).

Złom to pojęcie z obszaru łowiectwa, które występuje w dwóch kontekstach. Po pierwsze, złom może oznaczać obłamaną gałązkę typowego dla danej kniei drzewa, zazwyczaj jedliny, wręczaną myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Sama gałązka jest umaczana w farbie zwierza i następnie przypinana do kapelusza lub kordelasu myśliwego za wstążkę kapelusza. Złom to element tradycji łowieckiej, który ma znaczenie symboliczne i jest noszony przez myśliwego do końca polowania, będąc rodzajem trofeum.

Drugi sposób użycia terminu "złom" odnosi się do najwyższego odznaczenia łowieckiego. Złom może być nadawany myśliwym w postaci medali brązowego, srebrnego i złotego oraz w formie najwyższego odznaczenia łowieckiego o nazwie „Złom”. Ponadto Medal za Zasługi dla Łowiectwa może być przyznany niemyśliwym. Jest to ważny element systemu nagród i wyróżnień w łowiectwie, doceniający szczególne osiągnięcia zarówno myśliwych, jak i osób spoza grona myśliwych zasługujących na uznanie za wkład w dziedzinę łowiectwa. Termin "złom" pełni zatem ważną rolę zarówno jako tradycyjny symbol trofeum myśliwskiego, jak i jako prestiżowe odznaczenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złom w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zwierzyna czarna

dziki.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.