Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złom

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie łowczy podaje myśliwemu na kapeluszu lub kordelasie, który zatyka go za wstążkę kapelusza i nosi do końca polowania;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie (zob. odznaczenia łowieckie).

Złom to pojęcie z obszaru łowiectwa, które występuje w dwóch kontekstach. Po pierwsze, złom może oznaczać obłamaną gałązkę typowego dla danej kniei drzewa, zazwyczaj jedliny, wręczaną myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Sama gałązka jest umaczana w farbie zwierza i następnie przypinana do kapelusza lub kordelasu myśliwego za wstążkę kapelusza. Złom to element tradycji łowieckiej, który ma znaczenie symboliczne i jest noszony przez myśliwego do końca polowania, będąc rodzajem trofeum.

Drugi sposób użycia terminu "złom" odnosi się do najwyższego odznaczenia łowieckiego. Złom może być nadawany myśliwym w postaci medali brązowego, srebrnego i złotego oraz w formie najwyższego odznaczenia łowieckiego o nazwie „Złom”. Ponadto Medal za Zasługi dla Łowiectwa może być przyznany niemyśliwym. Jest to ważny element systemu nagród i wyróżnień w łowiectwie, doceniający szczególne osiągnięcia zarówno myśliwych, jak i osób spoza grona myśliwych zasługujących na uznanie za wkład w dziedzinę łowiectwa. Termin "złom" pełni zatem ważną rolę zarówno jako tradycyjny symbol trofeum myśliwskiego, jak i jako prestiżowe odznaczenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złom w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zakład

zob. miot.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.