Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dymorfizm płciowy

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

Dymorfizm płciowy to zjawisko występujące u wielu gatunków zwierząt, polegające na różnicy w wyglądzie i zachowaniu osobników tego samego gatunku, lecz różnej płci. Objawia się to przede wszystkim w zróżnicowanej szacie zewnętrznej, takiej jak ubarwienie ciała, rozmiar ciała lub cechy morfologiczne, które są charakterystyczne dla jednej z płci. Dymorfizm płciowy może być subtelny lub wyraźny, a jego obecność może mieć różnorodne przyczyny. Często wynika to z rywalizacji między samcami o zdobycie partnerki, co prowadzi do ewolucyjnych modyfikacji w wyglądzie samców i samic. Dodatkowo dymorfizm płciowy może być efektem selekcji rodzicielskiej, która faworyzuje rozwój różnych cech u samców i samic w celu lepszego przystosowania się do środowiska oraz zwiększenia szans na przetrwanie gatunku. Dymorfizm płciowy odgrywa istotną rolę w procesie adaptacji i ewolucji gatunku oraz wpływa na przeżycie i sukces reprodukcyjny populacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dymorfizm płciowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dropiaty

o psie: cętkowany.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.

dwudziestka

śrutowa broń myśliwska kalibru 20mm.