Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: farba

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

Farba to termin używany w łowiectwie do określenia krwi zwierzyny, która pozostaje po jej ucieczce lub postrzeleniu. Jest to istotne narzędzie dla myśliwych, umożliwiające śledzenie tropów zwierzyny oraz określenie, gdzie się udała. Kolor farby może być zróżnicowany w zależności od gatunku zwierzyny i może być widoczny na trawie, liściach lub innych powierzchniach, po których przeszła zwierzyna. Dodatkowo, farba może być obecna na skórze zwierzęcia w przypadku trafienia.

Farba stanowi istotne źródło informacji dla myśliwych – oprócz śledzenia tropów i lokalizowania zwierzyny, pozwala określić, czy została raniona oraz ile krwi straciła. Ponadto umożliwia ocenę wieku i płci zwierzyny oraz stanu jej zdrowia. Krew dzikich ptaków jest często bardzo jasna i szybko schnie, natomiast krew dzików ma ciemnoczerwoną barwę podczas gdy krew jeleni jest bardziej brązowa lub ciemnobrązowa. Farba wykazuje zatem różnice w kontekście gatunku zwierzęcia.

Podsumowując, farba jest znaczącym elementem w praktyce łowieckiej, stanowiąc kluczowe źródło informacji dla myśliwych, które pozwala im na śledzenie tropów i uzyskanie istotnych danych dotyczących zdrowia oraz drogi ucieczki zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj farba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

flinta

nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.