Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: farba

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

Farba to termin używany w łowiectwie do określenia krwi zwierzyny, która pozostaje po jej ucieczce lub postrzeleniu. Jest to istotne narzędzie dla myśliwych, umożliwiające śledzenie tropów zwierzyny oraz określenie, gdzie się udała. Kolor farby może być zróżnicowany w zależności od gatunku zwierzyny i może być widoczny na trawie, liściach lub innych powierzchniach, po których przeszła zwierzyna. Dodatkowo, farba może być obecna na skórze zwierzęcia w przypadku trafienia.

Farba stanowi istotne źródło informacji dla myśliwych – oprócz śledzenia tropów i lokalizowania zwierzyny, pozwala określić, czy została raniona oraz ile krwi straciła. Ponadto umożliwia ocenę wieku i płci zwierzyny oraz stanu jej zdrowia. Krew dzikich ptaków jest często bardzo jasna i szybko schnie, natomiast krew dzików ma ciemnoczerwoną barwę podczas gdy krew jeleni jest bardziej brązowa lub ciemnobrązowa. Farba wykazuje zatem różnice w kontekście gatunku zwierzęcia.

Podsumowując, farba jest znaczącym elementem w praktyce łowieckiej, stanowiąc kluczowe źródło informacji dla myśliwych, które pozwala im na śledzenie tropów i uzyskanie istotnych danych dotyczących zdrowia oraz drogi ucieczki zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj farba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)