Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: farba

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

Farba to termin używany w łowiectwie do określenia krwi zwierzyny, która pozostaje po jej ucieczce lub postrzeleniu. Jest to istotne narzędzie dla myśliwych, umożliwiające śledzenie tropów zwierzyny oraz określenie, gdzie się udała. Kolor farby może być zróżnicowany w zależności od gatunku zwierzyny i może być widoczny na trawie, liściach lub innych powierzchniach, po których przeszła zwierzyna. Dodatkowo, farba może być obecna na skórze zwierzęcia w przypadku trafienia.

Farba stanowi istotne źródło informacji dla myśliwych – oprócz śledzenia tropów i lokalizowania zwierzyny, pozwala określić, czy została raniona oraz ile krwi straciła. Ponadto umożliwia ocenę wieku i płci zwierzyny oraz stanu jej zdrowia. Krew dzikich ptaków jest często bardzo jasna i szybko schnie, natomiast krew dzików ma ciemnoczerwoną barwę podczas gdy krew jeleni jest bardziej brązowa lub ciemnobrązowa. Farba wykazuje zatem różnice w kontekście gatunku zwierzęcia.

Podsumowując, farba jest znaczącym elementem w praktyce łowieckiej, stanowiąc kluczowe źródło informacji dla myśliwych, które pozwala im na śledzenie tropów i uzyskanie istotnych danych dotyczących zdrowia oraz drogi ucieczki zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj farba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)