Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: furkot

furkot

odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu.

Furkot to odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu. Jest to szybki, głośny i krótki dźwięk spowodowany przez uderzenie skrzydeł, które można usłyszeć, gdy ptak startuje z ziemi. Ten dźwięk jest charakterystyczny dla różnych gatunków ptaków i może być wykorzystywany do identyfikacji poszczególnych gatunków. Furkot jest również często używany przez myśliwych w celach polowania. Wykorzystując ten dźwięk, myśliwi przyciągają ptaki, co stwarza dla nich okazję do skutecznego polowania.

Odgłos furkotu spełnia również funkcję ostrzegawczą w środowisku naturalnym. Kiedy inne ptaki usłyszą ten dźwięk, oznacza to zagrożenie i sygnalizuje konieczność ucieczki. Dzięki swojej specyficznej naturze furkot jest dlatego postrzegany jako istotne narzędzie zarówno dla myśliwych, jak i dla ornitologów.

Warto zauważyć, że furkot różni się w zależności od gatunku ptaka - każdy gatunek ma swój indywidualny sposób wydawania tego dźwięku. Dlatego też dla ornitologów badających zachowanie i migracje ptaków oraz dla myśliwych tropiących różne gatunki furkot stanowi ważne źródło informacji i narzędzie w praktyce łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj furkot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

furkot

odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu.

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

farbówka

młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.