Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: fryc

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

Fryc to określenie używane w środowisku myśliwskim, odnoszące się do młodych, niedoświadczonych myśliwych na początku ich kariery łowieckiej. Frycowie zwykle znajdują się pod opieką i nauką bardziej doświadczonych myśliwych, którzy przekazują im wiedzę i umiejętności związane z polowaniem oraz dbają o ich bezpieczeństwo podczas wspólnych wypraw. Młodzi myśliwi ciągle się uczą, nabierają doświadczenia i stopniowo zdobywają umiejętności potrzebne do samodzielnej działalności łowieckiej.

Frycowie często są angażowani do prostych zadań takich jak przygotowanie miejsca na polowanie, noszenie sprzętu czy przeszukiwanie terenu w celu znalezienia tropów zwierząt. Ich rola polega również na wsparciu przy odstrzeliwaniu zwierzyny oraz przy jej transporcie. Dodatkowo pełnią funkcję źródła informacji dla bardziej doświadczonych myśliwych, raportując zmiany warunków pogodowych oraz obecność różnych gatunków zwierząt.

Biorąc udział w polowaniach frycowie służą jako dodatkowe oczy i uszy dla starszych kolegów, co umożliwia lepsze planowanie działań łowieckich. W miarę przezwyciężania braku doświadczenia stają się coraz bardziej kompetentni, aż osiągną odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności potrzebnych do samodzielnej praktyki łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fryc w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

furkot

odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

flinta

nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.