Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: farbowik

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.

Farbowik to młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta lub innego ptaka grzebiącego, którego pióra wykazują już cechy dojrzałego osobnika. Charakteryzuje się jasnymi i wyrazistymi piórami, które ułatwiają jego identyfikację. Farbowiki zazwyczaj są mniejsze od dorosłych osobników tego samego gatunku oraz posiadają proporcjonalnie mniejsze skrzydła. Występują głównie w lasach, na polach oraz w pobliżu osiedli ludzkich, gdzie żerują na małych zwierzętach i owadach. Ich aktywność może być słyszalna poprzez śpiew. Stanowią istotny element ekosystemu, sygnalizując obecność pożywienia dla innych gatunków, a także są istotne w kontekście łowiectwa ze względu na cenne pióra.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj farbowik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)

flinta

nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

farbówka

młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.