Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: fousek

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

Fousek to rasa psa wyżłowego o szorstkiej sierści, pochodząca z Czech. Jest to wszechstronnie pracujący pies, który został oficjalnie uznany przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) w 1963 roku. Charakteryzuje się silnym instynktem łowieckim i doskonałą zdolnością do tropienia i wyszukiwania zwierzyny. Fousek ma również dobre predyspozycje do pracy jako pies aportujący oraz wodny.

Rasa ta jest znana ze swojej niezależności, inteligencji i wytrwałości w polowaniu, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem myśliwych. Jest również uważany za oddanego i lojalnego psiaka wobec swojej rodziny, ale wymaga konsekwentnego i odpowiedzialnego szkolenia oraz aktywności fizycznej.

Ze względu na swoje doskonałe umiejętności łowieckie oraz charakterystyczną pewność siebie, fousek cieszy się popularnością wśród myśliwych, chociaż rzadko spotykany jest poza granicami Czech. Wymaga dużo miejsca do biegania i aktywności fizycznej, więc najlepiej sprawdza się w rodzinach lub środowiskach, gdzie może regularnie wykorzystywać swoje zdolności.

Fousek charakteryzuje się średniej wielkości sylwetką o muskularnej budowie, a jego szorstka sierść zapewnia ochronę podczas polowania w różnorodnych warunkach terenowych. Rasa ta ma również dobrze rozwinięty aparat werbalny, co czyni ją skutecznym komunikatorem z myśliwym podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fousek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fiołek

gruczoł zapachowy znajdujący się u nasady ogona lisa (na górnej stronie), wydzielający tłustą ciecz o zapachu piżma.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

fauna

ogół gatunków zwierząt.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)