Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: fretka

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

Fretka (Mustela putorius furo) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, pochodzący od tchórza stepowego (ang. European polecat) udomowiony w celach myśliwskich, wykorzystywany głównie do polowań na gryzonie, w szczególności króliki. Fretki są stosunkowo małymi zwierzętami, osiągające długość ciała od 25 cm do 50 cm (bez ogona) oraz wagę od 0,7 kg do 2 kg. Charakterystyczną cechą udomowionych fretek jest zróżnicowanie barw ich futra - od białego, przez kremowy aż po czarny. Fretki są również zdolne do zmiany barwy futra w zależności od pory roku.

Fretki posiadają doskonały słuch i węch, co pomaga im w lokalizacji i polowaniu na swoje zdobycze. Są to zwierzęta bardzo aktywne i ciekawskie, które wymagają regularnego ruchu oraz stymulacji intelektualnej. Ich niezwykła inteligencja sprawia, że potrafią być zaangażowane w różnego rodzaju zabawy i treningi. Fretki są także drapieżnikami, co oznacza, że ich dieta opiera się głównie na mięsie, dlatego jako zwierzęta domowe potrzebują specjalnie przygotowanego pokarmu bogatego w białko.

W hodowli fretki wymaga się odpowiednio dużej klatki lub wybiegu oraz codziennych spacerów poza nią, aby zapewnić jej właściwy poziom aktywności fizycznej. Ważna jest również regularna opieka weterynaryjna oraz odpowiednia socjalizacja z innymi zwierzętami oraz ludźmi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fretka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.

fauna

ogół gatunków zwierząt.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

fladrować

otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.