Definicja hasła: fretka
- fretka, fretka, tchórek
albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.
Fretka (Mustela putorius furo) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, pochodzący od tchórza stepowego (ang. European polecat) udomowiony w celach myśliwskich, wykorzystywany głównie do polowań na gryzonie, w szczególności króliki. Fretki są stosunkowo małymi zwierzętami, osiągające długość ciała od 25 cm do 50 cm (bez ogona) oraz wagę od 0,7 kg do 2 kg. Charakterystyczną cechą udomowionych fretek jest zróżnicowanie barw ich futra - od białego, przez kremowy aż po czarny. Fretki są również zdolne do zmiany barwy futra w zależności od pory roku.
Fretki posiadają doskonały słuch i węch, co pomaga im w lokalizacji i polowaniu na swoje zdobycze. Są to zwierzęta bardzo aktywne i ciekawskie, które wymagają regularnego ruchu oraz stymulacji intelektualnej. Ich niezwykła inteligencja sprawia, że potrafią być zaangażowane w różnego rodzaju zabawy i treningi. Fretki są także drapieżnikami, co oznacza, że ich dieta opiera się głównie na mięsie, dlatego jako zwierzęta domowe potrzebują specjalnie przygotowanego pokarmu bogatego w białko.
W hodowli fretki wymaga się odpowiednio dużej klatki lub wybiegu oraz codziennych spacerów poza nią, aby zapewnić jej właściwy poziom aktywności fizycznej. Ważna jest również regularna opieka weterynaryjna oraz odpowiednia socjalizacja z innymi zwierzętami oraz ludźmi.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fretka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę F
- field trialsy
wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)
- fretka, fretka, tchórek
albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.
- fanfara
1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.
- flora
ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).
- futro
skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.
- fajki
zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).
- farbować
o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.
- fafle
obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.
- fiołek
gruczoł zapachowy znajdujący się u nasady ogona lisa (na górnej stronie), wydzielający tłustą ciecz o zapachu piżma.
- fuj!
rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.