Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: fauna

fauna

ogół gatunków zwierząt.

Fauna to termin oznaczający ogół gatunków zwierząt występujących w określonym regionie. Definicja ta opiera się zarówno na różnorodności gatunkowej, jak i liczebności zwierząt. Fauna jest ściśle związana z warunkami środowiskowymi, dostępnością pożywienia oraz innymi czynnikami wpływającymi na ekosystem. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej poprzez kontrolowanie populacji innych gatunków i przyczynianie się do zrównoważonego funkcjonowania środowiska naturalnego.

Badania nad fauną obejmują różnorodne metody, takie jak obserwacje terenowe, analizy genetyczne czy monitorowanie zachowań zwierząt. Pozwalają one lepiej zrozumieć strukturę populacji zwierząt oraz ich wzajemne oddziaływanie z otaczającym środowiskiem. Wiedza na temat fauny jest istotna zarówno dla zachowania równowagi ekologicznej, jak również dla ludzi, ponieważ zapewnia pożywienie i materiały do produkcji.

Poza swoim wpływem na środowisko naturalne, fauna odgrywa również istotną rolę w dziedzinach takich jak ochrona przyrody czy łowiectwo. Poznanie fauny jest kluczowe nie tylko dla naukowych badań przyrodniczych, ale także dla podejmowania praktycznych decyzji dotyczących ochrony przyrody oraz wykorzystania zasobów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fauna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

field trialsy

wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

fauna

ogół gatunków zwierząt.