Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: fukanie

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

Fukanie to dźwięk wydawany przez dzika za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi. Jest to typowe zachowanie występujące u dzików w momencie zaniepokojenia, stresu lub agresji. Dźwięk fukania ma charakterystyczny, głośny i melodyjny ton, który służy jako ostrzeżenie dla innych dzików oraz jako sygnał reakcji na niebezpieczeństwo.

W środowisku naturalnym fukanie dzika odgrywa istotną rolę w komunikacji wewnątrzgatunkowej. Dziki używają tego dźwięku, aby ostrzegać siebie nawzajem przed zagrożeniami oraz przekazywać inne informacje dotyczące sytuacji w otoczeniu. Dzięki fukaniu dziki potrafią szybko ostrzec się nawzajem o pojawieniu się drapieżników lub innych niebezpieczeństw, co znacząco zwiększa ich szanse na przetrwanie.

W kontekście polowania fukanie może być również wykorzystywane przez myśliwych jako sposób na rozpoznanie obecności dzików w okolicy. Z kolei dla psów myśliwskich fukanie stanowi ważny bodziec zapachowy, który pomaga im tropić dziki podczas polowań. Wiedza o zachowaniach i komunikacji dzików, w tym o fukaniu, jest więc istotna zarówno dla ochrony gatunku, jak i dla skuteczności polowań.

Fukanie jest jednym z elementów charakterystycznego repertuaru dźwięków jakimi posługują się dziki. Ich zdolność do komunikacji za pomocą różnorodnych dźwięków stanowi istotny element adaptacyjny, umożliwiający efektywną interakcję międzyosobniczą oraz przekazywanie informacji o środowisku. W ten sposób fukanie stanowi istotny element biologii zachowania dzików oraz wpływa na dynamikę populacji tych zwierząt w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fukanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

fauna

ogół gatunków zwierząt.

farbówka

młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.

furkot

odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu.

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.