Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: futro

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

Futro to skóra zwierzęca wraz z przytwierdzonym do niej włosem. Jest produktem ubocznym po odłowie zwierzęcia futerkowego, który może być wykorzystany do produkcji odzieży, dodatków i ozdób. Futra mogą pochodzić od różnych gatunków zwierząt, takich jak wilki, lisy, rysie czy norki. Proces przetwarzania futra obejmuje kilka etapów, takich jak suszenie, garbowanie i obróbkę mechaniczną, aby uzyskać materiał gotowy do wykorzystania w branży odzieżowej.

Istnieje wiele tradycyjnych metod wykorzystywania futer w kulturze łowieckiej i ludowej. Futra były tradycyjnie noszone przez myśliwych i pasterzy dla ochrony przed zimnem i deszczem. Dodatkowo futro było także elementem ozdobnym stroju ceremonialnego oraz towarzyskim w niektórych społecznościach.

W dzisiejszych czasach kwestia wykorzystywania futer budzi kontrowersje z powodu obaw dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz praw zwierząt. Przemysł futrzarski musi stosować się do surowych standardów dotyczących etycznych praktyk łowieckich oraz przestrzegania regulacji dotyczących ochrony zagrożonych gatunków.

Futro nadal jednak pozostaje istotnym produktem w przemyśle mody i luksusu, choć wielu projektantów przyjmuje alternatywne podejście poprzez stosowanie sztucznych materiałów imitujących futra naturalne. Współczesna debata nad wykorzystaniem futer koncentruje się na znalezieniu równowagi między tradycją a nowoczesnością oraz między dbałością o środowisko a zapotrzebowaniem rynkowym na ten rodzaj produktów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj futro w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

farba, farba, barwa

myśliwska nazwa krwi zwierzyny.

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.