Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: farbować

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

Farbowanie w łowiectwie oznacza technikę zostawiania farby na tropie zwierzyny, co umożliwia śledzenie i lepsze planowanie polowań. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dzikich zwierząt, które są trudne do znalezienia i śledzenia. Farba, najczęściej aplikowana w sprayu, płynie lub proszku, utrzymuje się na tropach przez kilka dni lub nawet tygodni, dzięki czemu myśliwym umożliwia monitorowanie tych śladów przez dłuższy czas.

Farbowanie jest istotnym aspektem praktyk łowieckich ze względu na swój wkład w ułatwienie namierzania zwierzyny oraz przewidywanie ich zachowań. Praktyka ta pozwala myśliwym na skuteczniejsze śledzenie i lokalizowanie zwierząt oraz usprawnia planowanie działań związanych z polowaniem. Dodatkowo, farbowanie może być wykorzystane do monitorowania populacji dzikich zwierząt oraz badania ich migracji, co ma istotne znaczenie dla prowadzenia badań naukowych związanych z ekologią i ochroną przyrody.

Warto podkreślić, że farbowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności wykorzystania tej techniki w praktyce łowieckiej. Myśliwi powinni dbać o dbałość etyczną i prawidłowe stosowanie tej praktyki z poszanowaniem naturalnego środowiska oraz zwierząt. Dzięki farbowaniu możliwe jest także zwiększenie bezpieczeństwa podczas polowań poprzez bardziej precyzyjne śledzenie ruchów zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj farbować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

field trialsy

wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

fiołek

gruczoł zapachowy znajdujący się u nasady ogona lisa (na górnej stronie), wydzielający tłustą ciecz o zapachu piżma.

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

fladrować

otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.