Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: farbować

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

Farbowanie w łowiectwie oznacza technikę zostawiania farby na tropie zwierzyny, co umożliwia śledzenie i lepsze planowanie polowań. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dzikich zwierząt, które są trudne do znalezienia i śledzenia. Farba, najczęściej aplikowana w sprayu, płynie lub proszku, utrzymuje się na tropach przez kilka dni lub nawet tygodni, dzięki czemu myśliwym umożliwia monitorowanie tych śladów przez dłuższy czas.

Farbowanie jest istotnym aspektem praktyk łowieckich ze względu na swój wkład w ułatwienie namierzania zwierzyny oraz przewidywanie ich zachowań. Praktyka ta pozwala myśliwym na skuteczniejsze śledzenie i lokalizowanie zwierząt oraz usprawnia planowanie działań związanych z polowaniem. Dodatkowo, farbowanie może być wykorzystane do monitorowania populacji dzikich zwierząt oraz badania ich migracji, co ma istotne znaczenie dla prowadzenia badań naukowych związanych z ekologią i ochroną przyrody.

Warto podkreślić, że farbowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności wykorzystania tej techniki w praktyce łowieckiej. Myśliwi powinni dbać o dbałość etyczną i prawidłowe stosowanie tej praktyki z poszanowaniem naturalnego środowiska oraz zwierząt. Dzięki farbowaniu możliwe jest także zwiększenie bezpieczeństwa podczas polowań poprzez bardziej precyzyjne śledzenie ruchów zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj farbować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

farbówka

młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fauna

ogół gatunków zwierząt.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)