Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: fladry

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której otropiono wilki. Wilki boją się flandrów i na ogół ich nie przekraczają.

Fladry są jednym z najbardziej skutecznych narzędzi wykorzystywanych przez myśliwych do ochrony zwierzyny. Są one szeroko stosowane w celu ograniczenia dostępu wilków do pastwisk i innych obszarów, na których mogą one polować na zwierzynę. Fladry są zazwyczaj wykonane z czerwonego materiału, który jest widoczny dla wilków. Są one umieszczane na sznurku w odstępach ok. 50 cm, aby utrudnić wilkom przedostanie się przez nie.

Fladry są również używane do monitorowania aktywności wilków. Myśliwi mogą umieścić fladry wokół pastwisk lub innych obszarów, aby śledzić ruchy wilków i określić, czy są one obecne w danym miejscu. Fladry mogą być również używane do oznaczenia terytoriów wilków, co pozwala myśliwym lepiej zrozumieć ich zachowanie i lepiej chronić zasoby łowieckie.

Fladry są skuteczną metodą ochrony zasobów łowieckich przed wilkami i innymi drapieżnikami. Służą one również do monitorowania aktywności tych drapieżników i pomagają myśliwym lepiej chronić swoje upolowane ofiary.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj fladry w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

fauna

ogół gatunków zwierząt.

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

fanfara

1) krótki sygnał grany na trąbkach lub rogach na rozpoczęcie lub zakończenie polowania;
2) głos wydawany przez żurawia.

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)