Definicja hasła: falkatio
- falkatio, falkatio, sokołowe
jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia jastrzębi i sokołów oraz pilnowania ich gniazd.
Falkatio to jeden z ciężarów łowieckich, wywodzący się z prawa książęcego, które gwarantowało wyłączność polowania z sokołami, czyli regale łowieckie. Obowiązkami poddanych objętych falkatio było karmienie jastrzębi i sokołów oraz pilnowanie ich gniazd w celu zapewnienia sobie dostępu do dzikich ptaków do użytku w polowaniu. W średniowieczu falkatio miało kluczowe znaczenie i wiązało się z dużym poświęceniem i pracą poddanych. Musieli oni nie tylko karmić ptaki, ale także pilnować ich gniazd, utrzymywać i naprawiać sprzęt łowiecki, takie jak siatki i haki. Falkatio stanowiło istotny element ówczesnego łowiectwa, a jego celem było zapewnienie sobie dostępu do dzikich ptaków do celów polowania poprzez nakładanie na poddanych określonych obowiązków wynikających z prawa książęcego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj falkatio w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę F
- falkonarius, falkonarius, sokolnik
w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.
- fladrować
otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.
- flanka
skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.
- flinta
nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.
- fousek
czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.
- FCI
(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)
- foksteriery
rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)
- funt dać
dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).
- fuzja
gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.
- farbówka
młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.