Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: falkatio

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia jastrzębi i sokołów oraz pilnowania ich gniazd.

Falkatio to jeden z ciężarów łowieckich, który wywodzi się z prawa książęcego. Prawo to gwarantowało wyłączność polowania z sokołami, czyli regale łowieckimi. Obowiązkiem poddanych było karmienie jastrzębi i sokołów oraz pilnowanie ich gniazd. W ten sposób mieli oni zapewnić sobie dostęp do dzikich ptaków, które mogły być użyte do polowania.

Falkatio było bardzo ważnym obowiązkiem w średniowieczu. Wymagało ono od poddanych dużego poświęcenia i pracy. Musieli oni nie tylko karmić ptaki, ale także pilnować ich gniazd, aby uniknąć ich ucieczki lub zniszczenia przez inne dzikie zwierzęta. Dodatkowo musieli oni również utrzymywać i naprawiać sprzęt łowiecki, taki jak siatki, haki i inne narzędzia do polowania.

Falkatio było ważnym elementem łowiectwa w średniowieczu. Było to obowiązek ponoszony przez poddanych na mocy prawa książęcego, a jego celem było zapewnienie sobie dostępu do dzikich ptaków, które mogły być użyte do polowania. Obowiązek ten wymagał od poddanych dużego poświęcenia i pracy, a także utrzymywania i naprawiania sprzętu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj falkatio w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

flinta

nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

fauna

ogół gatunków zwierząt.