Definicja hasła: falkatio
- falkatio, falkatio, sokołowe
jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia jastrzębi i sokołów oraz pilnowania ich gniazd.
Falkatio to jeden z ciężarów łowieckich, wywodzący się z prawa książęcego, które gwarantowało wyłączność polowania z sokołami, czyli regale łowieckie. Obowiązkami poddanych objętych falkatio było karmienie jastrzębi i sokołów oraz pilnowanie ich gniazd w celu zapewnienia sobie dostępu do dzikich ptaków do użytku w polowaniu. W średniowieczu falkatio miało kluczowe znaczenie i wiązało się z dużym poświęceniem i pracą poddanych. Musieli oni nie tylko karmić ptaki, ale także pilnować ich gniazd, utrzymywać i naprawiać sprzęt łowiecki, takie jak siatki i haki. Falkatio stanowiło istotny element ówczesnego łowiectwa, a jego celem było zapewnienie sobie dostępu do dzikich ptaków do celów polowania poprzez nakładanie na poddanych określonych obowiązków wynikających z prawa książęcego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj falkatio w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę F
- fuzja
gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.
- fartuszek, fartuszek, chustka
pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.
- fukanie
dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.
- FCI
(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień (...)
- farbowik
młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.
- futerał
skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).
- fuj!
rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.
- fauna
ogół gatunków zwierząt.
- foksteriery
rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)
- fladrować
otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.