Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: falkatio

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia jastrzębi i sokołów oraz pilnowania ich gniazd.

Falkatio to jeden z ciężarów łowieckich, który wywodzi się z prawa książęcego. Prawo to gwarantowało wyłączność polowania z sokołami, czyli regale łowieckimi. Obowiązkiem poddanych było karmienie jastrzębi i sokołów oraz pilnowanie ich gniazd. W ten sposób mieli oni zapewnić sobie dostęp do dzikich ptaków, które mogły być użyte do polowania.

Falkatio było bardzo ważnym obowiązkiem w średniowieczu. Wymagało ono od poddanych dużego poświęcenia i pracy. Musieli oni nie tylko karmić ptaki, ale także pilnować ich gniazd, aby uniknąć ich ucieczki lub zniszczenia przez inne dzikie zwierzęta. Dodatkowo musieli oni również utrzymywać i naprawiać sprzęt łowiecki, taki jak siatki, haki i inne narzędzia do polowania.

Falkatio było ważnym elementem łowiectwa w średniowieczu. Było to obowiązek ponoszony przez poddanych na mocy prawa książęcego, a jego celem było zapewnienie sobie dostępu do dzikich ptaków, które mogły być użyte do polowania. Obowiązek ten wymagał od poddanych dużego poświęcenia i pracy, a także utrzymywania i naprawiania sprzętu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj falkatio w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

furkot

odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu.

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

field trialsy

wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)

flanka

skrzydło linii myśliwych zagięte w kierunku miotu.

flora

ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.