Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: FCI

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień związanych z hodowlą psów rasowych. FCI m.in. ustala wzorce dla poszczególnych ras.

FCI została założona w 1911 roku w Belgii. Obecnie skupia 91 krajów członkowskich, w tym Polskę. Organizacja ma swoją siedzibę w Belgii i jest podzielona na 10 grup rasowych. Każda z nich ma swoje własne standardy hodowlane, które określają cechy danej rasy.

FCI jest odpowiedzialna za ustalanie standardów hodowlanych dla psów rasowych, a także za organizację międzynarodowych wystaw psów. FCI jest także odpowiedzialna za ustalanie i egzekwowanie przepisów dotyczących hodowli psów rasowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu psów.

FCI jest także odpowiedzialna za organizację międzynarodowych imprez sportowych dla psów, takich jak agility, obedience czy flyball. FCI organizuje także szkolenia dla hodowców i sędziów psich wystaw oraz prowadzi badania naukowe dotyczące hodowli psów rasowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj FCI w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

flora

ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

fauna

ogół gatunków zwierząt.

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

flinta

nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.