Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: FCI

FCI

(Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (należy do niej także Związek Kynologiczny w Polsce) powołana w celu koordynowania wszystkich zagadnień związanych z hodowlą psów rasowych. FCI m.in. ustala wzorce dla poszczególnych ras.

FCI (Federation Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna, została założona w 1911 roku w Belgii i skupia obecnie 91 krajów członkowskich, w tym Polskę. Jej siedziba znajduje się w Belgii, a organizacja jest podzielona na 10 grup rasowych. Każda z tych grup posiada własne standardy hodowlane określające cechy danej rasy psa. FCI jest odpowiedzialna za ustalanie standardów hodowlanych dla psów rasowych oraz organizację międzynarodowych wystaw psów, które mają na celu promocję i ochronę różnych ras psów. Oprócz tego FCI angażuje się również w organizację międzynarodowych imprez sportowych dla psów, takich jak agility, obedience czy flyball, a także prowadzi szkolenia dla hodowców i sędziów psich wystaw oraz przeprowadza badania naukowe dotyczące hodowli psów rasowych. Ponadto FCI zajmuje się ustalaniem i egzekwowaniem przepisów dotyczących hodowli psów rasowych oraz dba o zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj FCI w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

falkonarius, falkonarius, sokolnik

w średniowiecznej Polsce, służący, opiekujący się sokolarnią i ptakami łowczymi. Od XV w. był urzędnikiem dworu.

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

flora

ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fauna

ogół gatunków zwierząt.

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.