Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: funt dać

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

Funt dać to technika polowania, która polega na dobiciu grubej zwierzyny pchnięciem kordelasa. Jest to metoda stosowana od wieków, a jej nazwa pochodzi od słowa „funt”, które oznacza ciężar. Technika ta była szeroko stosowana w Polsce, jednak obecnie jest zabroniona.

Funt dać polega na tym, że myśliwy używa długiego kordelasa, aby dobić grubą zwierzynę. Kordelas jest długim i cienkim przedmiotem, który może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra lub metal. Myśliwy uderza zwierzynę pchnięciem kordelasa, aby ją dobić. Technika ta jest bardzo skuteczna i może być stosowana na duże odległości.

Funt dać był szeroko stosowany w Polsce przez wiele lat, ale obecnie jest zabroniony. Zostało to ustalone przez polskie prawo łowieckie, które zabrania stosowania tej techniki polowania. Zamiast tego myśliwi muszą używać innych metod dobijania grubej zwierzyny, takich jak strzały lub haki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj funt dać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

farbówka

młoda kuropatwa w okresie, gdy zaczynają jej wyrastać rude pióra na piersi, skrzydłach i w ogonie.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.

flora

ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

flankować

obstawiać stanowiska na flankach.

foksteriery

rasa psów myśliwskich używanych do polowań na dziki oraz do pracy w norach. Dzielimy je na gładkowłose i szorstkowłose. Wysokość f. około 38 cm, maść biała w brązowe lub czarne albo (...)

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

field trialsy

wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)