Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: funt dać

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

Funt dać to technika polowania, która polega na dobiciu grubej zwierzyny pchnięciem kordelasa. Jest to metoda stosowana od wieków, a jej nazwa pochodzi od słowa „funt”, które oznacza ciężar. Technika ta była szeroko stosowana w Polsce, jednak obecnie jest zabroniona.

Funt dać polega na tym, że myśliwy używa długiego kordelasa, aby dobić grubą zwierzynę. Kordelas jest długim i cienkim przedmiotem, który może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra lub metal. Myśliwy uderza zwierzynę pchnięciem kordelasa, aby ją dobić. Technika ta jest bardzo skuteczna i może być stosowana na duże odległości.

Funt dać był szeroko stosowany w Polsce przez wiele lat, ale obecnie jest zabroniony. Zostało to ustalone przez polskie prawo łowieckie, które zabrania stosowania tej techniki polowania. Zamiast tego myśliwi muszą używać innych metod dobijania grubej zwierzyny, takich jak strzały lub haki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj funt dać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fuj!

rozkaz zaniechania wykonywanej przez psa czynności.

flora

ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

fauna

ogół gatunków zwierząt.

futro

skóra z włosem, np. wilka, rysia, lisa itp.

fladrować

otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.

farbowik

młody kogut głuszca, cietrzewia, bażanta, pokryty już piórami cechującymi ptaka dojrzałego.

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.