Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: funt dać

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

Funt dać to tradycyjna technika polowania, która polega na dobiciu grubej zwierzyny pchnięciem kordelasa. Nazwa tej metody pochodzi od słowa "funt", które odnosi się do ciężaru. Technika ta opiera się na użyciu długiego kordelasa, który jest cienkim przedmiotem wykonanym z różnych materiałów, takich jak skóra lub metal. Myśliwy używa kordelasa, aby pchnąć zwierzynę i ją dobić.

Funt dać była szeroko stosowana w Polsce od wieków, jednak obecnie została zakazana. Zgodnie z polskim prawem łowieckim, metoda ta nie może być już używana. Zamiast funtu dać, myśliwi muszą stosować inne metody dobijania grubej zwierzyny, takie jak strzały lub haki. Zakaz ten został wprowadzony w celu ochrony zwierząt i zapewnienia humanitarnego traktowania ich podczas polowań.

Przepis ten wynika z troski o dobrostan zwierząt oraz uwzględnia etyczne aspekty polowań. Zabronienie funtu dać wymusza wykorzystanie bardziej humanitarnych metod zabijania zwierząt łownych, co stanowi istotny element dbałości o dobro zwierząt i zachowanie równowagi ekosystemów leśnych.

Współczesne ograniczenia dotyczące funtu dać wyznaczają nowe standardy w praktykach łowieckich, promując szacunek dla przyrody oraz odpowiedzialną hodowlę populacji dzikich zwierząt. Jednocześnie przypominają o konieczności przestrzegania obowiązującego prawa łowieckiego i zasad etycznych prowadzenia polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj funt dać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

farbować

o zwierzynie: zostawiać farbę na tropie.

fretka, fretka, tchórek

albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza do wypędzania królików z nor.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

field trialsy

wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

flagi, flagi, chorągwie

fragmenty scypulu zwisające z wieńca w okresie jego wycierania.

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)

fladrować

otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.