Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: forsować

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

Forsowanie - tradycyjna technika polowania, polegająca na gonienu zwierzyny konno z udziałem chartów. Ta starożytna forma polowania wymaga od myśliwego wysokich umiejętności jeździeckich oraz doświadczenia łowieckiego. Forsowanie jest szczególnie popularne w Europie, gdzie jest stosowane do polowań na dziki, jelenie i inne duże zwierzęta. Aby skutecznie forsować, myśliwy musi być wyposażony w odpowiednich konia i sprzęt - konie używane do forsowania muszą być wytrzymałe i szkolone do pracy w grupie, a w zestawie sprzętu oprócz chartów znajdują się także lasso używane do chwytania zwierzyny.

Wymagana jest także dobra znajomość terenu i zdolność prowadzenia chartów w celu skutecznego dążenia do zdobyczy łowieckiej. Umiejętności jeździeckie są niezbędne dla myśliwego forsującego zwierzynę, gdyż musi poruszać się szybko i sprawnie na koniu, aby skutecznie przeprowadzić polowanie. Cały proces forsowania wymaga też ścisłej współpracy między chartami a myśliwym, co sprawia, że technika ta stanowi wyzwanie dla zaangażowanych uczestników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj forsować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

furkot

odgłos wydawany przez ptaki podczas zrywania się do lotu.

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

fladrować

otaczać fladrami ostęp, w którym zalęgły wilki.

fuzja

gwarowe określenie śrutowej strzelby myśliwskiej.

funt dać

dobić grubą zwierzynę pchnięciem kordelasa (obecnie zabronione w Polsce).

flora

ogól gatunków roślin. FN Fabrique Nalionale d'Armes de Guerre w Herstal - belgijska fabryka broni produkująca m.in. znane nadlufki uraz broń samoczynną (śrutową i kulową).

falkatio, falkatio, sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich, który na mocy prawa książęcego (gwarantującego wyłączność polowania z sokołami - regale łowieckie) ponosili poddani, mając obowiązek karmienia (...)

fajki

zagięte do góry kły dzika rosnące w górnej szczęce (razem z szablami tworzą oręż - trofeum). U starego odyńca są brunatne (mówimy wówczas, że są osmolone lub opalone).

flinta

nazwa strzelby skałkowej (od angielskiego flint - krzemień). Obecnie używana na określenie strzelby myśliwskiej.